Żorzanie oglądają historyczne dokumenty
Żorzanie oglądają historyczne dokumenty


Jubileusz zainaugurowało otwarcie w miejskim ośrodku kultury przy ulicy Dolne Przedmieście wystawy „Zabytki archeologiczne Żor i okolic”, która potrwa do 11 marca. Jan Delowicz, pracownik żorskiego muzeum oraz autor książek z dziejów regionu, mówił o ciekawostkach związanych z prezentowanymi eksponatami. Swoją wiedzę na ten temat dołożył Janusz Krupa z Muzeum w Wodzisławiu, które przekazało na wystawę kolekcję średniowiecznych naczyń, odnalezionych przez archeologów w naszym regionie. Do zwiedzania ekspozycji zaprosił Lucjan Buchalik, dyrektor żorskiego muzeum.
W gablotach widnieją starodawne dokumenty spisane w różnych językach, m.in. po czesku, który przed wiekami był językiem śląskich elit. Na pergaminie z 1693 roku czytamy np., że Jan Jerzy hrabia Oppersdorf, starosta opolsko-raciborski, w imieniu Leopolda I, cesarza rzymsko-niemieckiego, zatwierdza układ Wacława Zygmunta Lincka, pełnomocnika burmistrza i rady miejskiej w Żorach, z kolegiatą przy kościele pw. NMP w Raciborzu w sprawie płaconego czynszu. W akcie zachowała się część pieczęci na czarnozłotym jedwabnym sznurze.
Niektóre przedmioty wzbudzają do refleksji nad zaradnością naszych przodków i rozwiązaniami technicznymi. Warto przyjrzeć się np. fragmentom drewnianego rurociągu z lat 1824-1826, którym dostarczano wodę do budynków. Budowniczowie historycznej sieci po prostu wydrążyli w drzewach otwory, łącząc poszczególne pnie w swoistą magistralę. Rurociąg odkryto w 1995 roku przy okazji kanalizowania żorskiej Starówki. Drewniane kręgi znajdowały się w ziemi obok domu przy ulicy Garncarskiej 6. Jak wyglądały średniowieczne Żory, można obejrzeć na dużej starannie wykonanej makiecie.
Główne uroczystości odbyły się w kinie Na Starówce. Przy wejściu gości witali rycerze z bractwa w Wodzisławiu. Kolejni dwaj zbrojni ze skrzyżowanymi mieczami strzegli wejścia do sali. Na ścianach wisiały starodawne dokumenty oraz insygnia miejskie.
W trakcie spotkania zaprezentowano rocznicowe publikacje; książkę „Dokumenty magistratu żorskiego 1308-1746” oraz wydawnictwo „Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Miłośników Miasta Żory”. Spotkanie uświetnił koncert Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej pod dyrekcją Lothara Dziwokiego. Zaśpiewała Ewa Uryga, znakomita wykonawczyni utworów jazzowych, soulowych i bluesowych.

Komentarze

Dodaj komentarz