Grażyna Wójcik, szefowa Referatu Promocji Starostwa w Raciborzu, zachęca do odwiedzin Zielonej Oazy Kultur
Grażyna Wójcik, szefowa Referatu Promocji Starostwa w Raciborzu, zachęca do odwiedzin Zielonej Oazy Kultur


Ziemia raciborska to region atrakcyjny dla miłośników przyrody i kultury. Tutaj znajduje się Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który chroni przestrzeń głównego korytarza ekologicznego w południowej Polsce, łączącego doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów. Najbogatszym przyrodniczo terenem jest kompleks leśno-stawowy Łężczok w okolicach Raciborza, będący jedynym rezerwatem w granicach parku. Ziemia raciborska to również doskonałe miejsce dla czynnego wypoczynku; oferuje turystom bogatą sieć ścieżek rowerowych, prowadzących również do czeskich sąsiadów (Opawa).
Warto pamiętać, że Śląsk czerpie wartości także z asymilacji różnych kultur. – Ziemia raciborska znajduje się w strefie przygranicznej – leży u północnych wrót Bramy Morawskiej. Przez Bramę Morawską wiodły szlaki: Bursztynowy, Husarii Polskiej. Racibórz jako stolica powiatu otwiera zatem Polskę na przenikanie kultur – tłumaczy Grażyna Wójcik, kierownik Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu.
Odwiedzając Rudy, poznać można bogate tradycje cysterskie. – Niewątpliwymi atrakcjami są tu ruiny zespołu pocysterskiego, kompleks parkowy czy staw rybny, będący spuścizną cystersów, słynących z hodowli ryb. Warto zwrócić również uwagę na imprezę pn. „Dymarki rudzkie”. – To nie tylko pokaz średniowiecznego hutnictwa, lecz również festyn edukacyjny, podczas którego prezentowane są wszystkie dziedziny klasztornej gospodarki – zachęca Grażyna Wójcik.
Wielu turystów przyciągają również wielkanocne procesje konne, które należą do specyficznych tradycji o charakterze religijno-ludowym na ziemi raciborskiej. Około godziny 13, w drugi dzień świąt wielkanocnych, gospodarze na koniach wyruszają z barwną procesją. Jadą do kościoła, gdzie odbywa się nabożeństwo w intencji dobrych urodzajów, po czym kawalkada objeżdża pola, które ksiądz święci. Na pewnym odcinku polnej drogi odbywa się wyścig konny młodzieńców o najlepszego wierzchowca. Procesje te odbywają się w miejscowościach: Bieńkowice, Sudół i Pietrowice Wielkie.
– Analizując to, co mamy do zaoferowania turystom, wypracowaliśmy w naszym referacie hasło promocyjne ziemi raciborskiej – Zielona Oaza Kultur. Hasło to z jednej strony odzwierciedla piękne tereny leśne powiatu raciborskiego, a z drugiej strony wskazuje na bogatą historię regionu, którą kształtowały wpływy różnych kultur – wyjaśnia szefowa referatu promocji.
Ziemia raciborska mocno zaznaczyła swoją obecność na targach Silesia Tour Glob 2007. W pierwszym dniu imprezy na scenie pojawiły się zespoły artystyczne z Tworkowa i z Raciborza, które zaprezentowały tańce i przyśpiewki śląskie, a także artyści malarze z gminy Krzyżanowice – Barbara Kasza i Bernard Adamczyk. Na stoisku targowym częstowano gości śląskim kołaczem.
Ze względu na położenie geograficzne Śląsk zawsze stanowił swego rodzaju pas transmisyjny kultury, stylu życia, postępu cywilizacyjnego z państw Europy Zachodniej. Te trendy trafiały dalej do innych regionów Polski.

Komentarze

Dodaj komentarz