Kilkuletni traktorzysta na ciągniku to na wsi żadna sensacja
Kilkuletni traktorzysta na ciągniku to na wsi żadna sensacja


Problemem są małoletni traktorzyści. Dziewięcio-, dziesięcio-, a niekiedy nawet i ośmiolatków można spotkać nie tylko na polu. Zdarza się, że dziecko prowadzi pojazd również na drodze publicznej. – To kwestia odpowiedzialności i zdrowego rozsądku rodziców, którzy sadzają syna na maszynę, uczą jej obsługi, a na koniec pozwalają na jazdę – mówi asp. Piotr Piórkowski z rybnickiej drogówki. Jak wyjaśnia, kierowanie ciągnikiem przez 10-latka na polu jest niedozwolone. A już wyjazd tym pojazdem na drogę i włączenie się do ruchu jest złamaniem prawa. Najczęściej można to zaobserwować podczas dożynkowych parad, kiedy w kabinach maszyn rolniczych aż roi się od dzieciaków.
Drogówka wyjeżdża do każdego wypadku, nawet na polu, jeśli uczestniczy w nim ciągnik, kombajn czy jakaś inna maszyna, gdyż jest on traktowany jako wypadek komunikacyjny. Szczęśliwie w ciągu ostatnich kilku lat w powiecie rybnickim nie doszło do żadnego tragicznego wypadku z udziałem nieletnich traktorzystów. – Bardzo rzadko również miały miejsce przypadki, abyśmy zatrzymywali maszynę rolniczą prowadzoną przez dziecko – mówi Piórkowski. – Wówczas ukarani zostają rodzice. Sprawę przekazujemy sekcji ds. nieletnich. Z reguły sprawa znajduje finał w sądzie dla nieletnich – tłumaczy.
W najbliższych miesiącach na drogach pojawią się kombajny. – Omijanie takiego kolosa, szczególnie z wyciągniętym hedrem, jest bardzo niebezpieczne. Zgodnie z przepisami, jeśli maszyna wyjeżdża na drogę, powinna mieć go złożony. W praktyce rolnicy nie stosują się do nich, jeśli przejazd z jednego pola na drugie wynosi kilkaset metrów – mówi Piórkowski. Za tego rodzaju praktyki grozi mandat, mimo to większość liczy na uniknięcie spotkania z patrolem.


Wypadki dzieci
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z KRUS-em oraz Państwową Inspekcją Pracy opracowały wykaz prac, których nie powinny wykonywać dzieci do lat 15. Lista zawiera 23 pozycje. Są to m.in.: kierowanie ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami samobieżnymi, obsługa kombajnów do zbioru zbóż, zielonek i okopowych, maszyn żniwnych, kosiarek, pras do słomy i siana, kopaczek do zbioru okopowych, sprzęganie i rozprzęganie maszyn i narzędzi rolniczych, przebywanie na pomostach sadzarek ziemniaków oraz siewników i korygowania ich pracy poprzez strącanie nadmiaru sadzeniaków lub przegarnianie ziarna w skrzyni siewnej, obsługa sieczkarni, śrutowników, gniotowników, mieszalników, rozdrabniaczy, obsługa młocarni, przerzynanie drewna przy użyciu pilarki tarczowej bądź pił łańcuchowych, obsługa dmuchaw, przenośników taśmowych i ślimakowych, załadunek, wyładunek i wysiew wapna palonego, wszelkie prace z chemicznymi środkami ochrony roślin, topienie i podgrzewanie lepiku i smoły, rozpalanie i obsługa pieców centralnego ogrzewania, obsługa parników, kotłów do gotowania, załadunek i rozładunek zwierząt, prace przy uboju zwierząt, opróżnianie zbiorników i wywóz gnojówki, obsługa mechanicznych podnośników, prace w zamkniętych silosach, zbiornikach i pojemnikach, wszelkie prace na wysokości ponad trzech metrów. (MS)

Komentarze

Dodaj komentarz