Ppłk Krzysztof Radwan informuje, kto może skorzystać z przeniesienia do rezerwy
Ppłk Krzysztof Radwan informuje, kto może skorzystać z przeniesienia do rezerwy


Płk dypl. Krzysztof Radwan, komendant rybnickiego WKU, mówi, że wnioski o przeniesienie do rezerwy mogą składać poborowi korzystający z odroczenia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego. Podkreślmy, że nie dotyczy to poborowych przeznaczonych do służby zastępczej i osób, które złożyły wnioski do służby zastępczej.
Rozporządzenie wymienia grupy osób, które mogą być przeniesione do rezerwy. Po pierwsze, absolwenci szkół wyższych, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2002/2003. Drugą stanowią osoby, które nie ukończyły podstawówki lub mają tylko wykształcenie podstawowe. Ponadto absolwenci gimnazjów (ale wyłącznie dwukrotni repetanci) oraz szkół specjalnych. Do kolejnej grupy należą osoby, których najbliżsi krewni (matka, ojciec, brat, siostra, macocha, ojczym) zginęli podczas pełnienia służby wojskowej lub zostali inwalidami wojskowymi. Czwarta to absolwenci szkół Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy zaraz po ukończeniu studiów podjęli pracę w policji, państwowej straży pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Więziennej. Rzecz dotyczy również absolwentów uczelni cywilnych pracujących od ich ukończenia w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Szczegółowe informacje można znaleźć w rozporządzeniu MON, opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 121 pod pozycją 834.
WKU nie wysyła zawiadomień do osób podlegających przeniesieniu do rezerwy. Niemniej zainteresowani mogą sami zgłaszać się w tej sprawie do rybnickiej siedziby jednostki przy ulicy Piłsudskiego 2. Warto wiedzieć, iż należy to zrobić do końca roku. Rozporządzenie obowiązuje bowiem do 31 grudnia.

Komentarze

Dodaj komentarz