Gra orkiestra z Opola. Na oboju żorzanin Marek Ludwik
Gra orkiestra z Opola. Na oboju żorzanin Marek Ludwik


Na początek wysłuchaliśmy Sonaty B-dur Feliksa Mendelssohna-Bartoldy’ego. Grał na organach Michał Zarych, student Akademii Muzycznej w Łodzi. Następnie Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty wykonała Koncert d-moll op. IX nr 2 Tommaso Albinioniego. Potem grał na oboju Marek Ludwik, utalentowany student Akademii Muzycznej w Katowicach. Żorzanin zaprezentował „Pieśń jesienną” i „Pieśń nr 2” skomponowane przez Jana Ludwika, ojca Marka. Kulminacją spotkania było uroczyste wykonanie „Stabat Mater” Giovanni Battisty Pergolessiego. Śpiewały Cordula Sodt i Theresa Hoffmann, artystki operowe z Niemiec. Grała orkiestra z Opola.
Miejscem poprzedniego koncertu pod hasłem „Śpiewajcie panu z radością!” był kościół farny pw. śś. Apostołów Filipa i Jakuba. Ludzie śpiewali wspólnie z wykonawcami: znakomitą Agnieszką Szupował i ks. Grzegorzem Stenclem, który od września będzie pracował w żorskiej parafii pw. św. Stanisława. Na instrumentach klawiszowych grał ks. Bogumił Mazurczyk z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu. – Żorski festiwal jest niezwykłą propozycją o charakterze religijnym. Dzięki niemu możemy otworzyć się na Boga – powiedział w ostatnim dniu Jan Ludwik.
Festiwal objęli patronatem honorowym: abp Damian Zimoń, metropolita górnośląski, ks. Tadeusz Szurman, biskup diecezji ewangelicko-augsburskiej, ks. prof. Jerzy Szymik, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie, ks. dziekan Antoni Reginek, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, prof. Wojciech Kilar, wybitny kompozytor, i Waldemar Socha, prezydent Żor.

Komentarze

Dodaj komentarz