W Focus Parku znajduje się 79 różnych sklepów, są też kafejki i bary szybkiej obsługi, ale na razie nie ma żadnego miejsca rozrywki
W Focus Parku znajduje się 79 różnych sklepów, są też kafejki i bary szybkiej obsługi, ale na razie nie ma żadnego miejsca rozrywki

Po dwóch latach budowy z pompą w Rybniku otwarto galerię Focus Park. Jest tu 79 sklepów (od delikatesów po drogie butiki), są też kafejki i bary. Póki co jednak można się rozerwać, jedynie robiąc zakupy bądź z obżarstwa. Multikino zostanie otwarte w październiku i będzie to jedyny przybytek rozrywki w całym gmachu.
To druga taka galeria w centrum Rybnika i pierwsza w Polsce zbudowana przez firmę Parkridge, która wznosi kolejne takie centra w Bydgoszczy, Zielonej Górze i Gliwicach. Focus to kawałek dobrej architektury. Najciekawszy fragment to część powstała z połączenia nowej budowli z odnowionym budynkiem dawnej browarnianej słodowni, znajdującym się najbliżej rynku. Galeria robi zresztą największe wrażenie chyba właśnie od tej strony. To największy obiekt w strefie centrum objętej ścisłą ochroną konserwatorską. Trudno więc się dziwić, że jego imponujące gabaryty budzą sporo wątpliwości.

Podzielone zdania
– Mógł być niższy i bardziej dostosowany do śródmieścia – mówią w rybnickiej Pracowni Urbanistycznej. Część mieszkańców twierdzi, że to taki lepszy betonowy bunkier, a innym się podoba. Są i tacy, którzy nie zapomną, że powstał kosztem browaru. W dawnej słodowni mieści się dom mody, a w przyszłości na jej najniższej kondygnacji powstanie restauracja z piwiarnią. Zimą w galerii zostanie też odsłonięta tablica, która ma przypominać, że niegdyś stał tu browar. Będzie wykonana wedle projektu rybniczanki Beaty Luks, która wygrała rozpisany przez Focus Park konkurs pod hasłem Całkiem Oryginalny Ślad.
W czasie otwarcia właściciele firmy Parkridge podkreślali, że chodzi tu zwłaszcza o lokowanie galerii w historycznych centrach miast celem ich ożywienia, a także rewitalizację starych budynków. – Z doświadczeń zachodnioeuropejskich miast wynika, że jeśli lokuje się markety tylko na obrzeżach, to starówki pustoszeją i tradycyjny handel podupada. Dlatego Focus Park stanął właśnie tu. Tak jak Plaza ożywiła wieczorami ul. Raciborską, tak on ożywi, jak ufam, okolice rynku i placu Wolności, który zresztą został zmodernizowany za pieniądze Focus Parku. W mieszczących się tu sklepach pracę znalazło 150 bezrobotnych. To w dużej mierze dzięki takim inwestycjom bezrobocie w mieście w ciągu dwóch lat spadło z 14 do nieco ponad 6 proc. – mówił prezydent Adam Fudali.

Przyszłość komina
Wielkość obiektu, którego powierzchnia użytkowa według inwestora wynosi 42 tys. m kw., przełoży się na wpływy do budżetu miasta. Zgodnie z przepisami podatek od nieruchomości Focus zapłaci dopiero za przyszły rok. Z takich samych przywilejów korzysta zresztą otwarta kilka miesięcy temu Plaza. Stawka takiego podatku to 18,47 zł za 1 m kw., przy czym opodatkowaniu nie podlegają m.in. klatki schodowe, szyby wind i parkingi na dachach. Za sprawą budowy Focus Parku Rybnik dorobił się też najbardziej chyba znanego na Śląsku komina, którego przyszłość wciąż nie jest przesądzona. Na razie, o czym „Nowiny” pisały, skrócono go do wysokości 20 m z powodu złego stanu technicznego. Teraz jedni twierdzą, że pasuje do Focusa jak wół do karety, inni mówią, że dalsza rozbiórka będzie świętokradztwem.

Sonda i wybuch
Patrycja Wojciechowska z firmy Parkridge ma nadzieję, że teraz, po otwarciu galerii, z pomocą konserwatora zabytków dojdzie do wypracowania rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkie strony. – Zawsze w takich sytuacjach zachodzi pytanie, ile można wydać na uratowanie danego obiektu. W przeciwieństwie do słodowni komin nie jest wpisany do rejestru zabytków i trudno mu przypisać wartość historyczną – mówi Patrycja Wojciechowska. W czasie konferencji poprzedzającej otwarcie Focus Parku padła nawet propozycja zorganizowania sondy SMS-owej, w której rybniczanie mieliby wyrazić swoją opinię. Wspomniano też jednak wmurowanie kamienia węgielnego pod galerię, co stało się 8 listopada 2005 roku, ale również wybuch gazu w sąsiednim pawilonie handlowym w marcu 2006 roku.



Prokuratura Rejonowa w Rybniku bada jeszcze przyczyny rozszczelnienia instalacji, co doprowadziło do nagromadzenia wybuchowej mieszanki, a w konsekwencji do eksplozji. Prowadzący śledztwo prokurator Marcin Felsztyński analizuje obecnie opinię biegłego z zakresu budownictwa i zapowiada przedstawienie zarzutów kilku osobom związanym z budową Focus Parku. (WaT)

1

Komentarze

  • Rybniczanin Rozebrac 13 września 2007 12:20Rozebrac Komin. To szkaradztwo straszy, psujac harmonie placu wolnosci.

Dodaj komentarz