Muzyczni weterani

O blaskach i cieniach współczesnego ruchu śpiewaczego na Śląsku i w kraju dyskutowano 29 września w czasie sejmiku, który odbył się w powiatowej i miejskiej bibliotece publicznej. Jego uczestnicy wystosowali do rządu i Sejmu proklamację, w której zwracając uwagę na znaczenie i dorobek ruchu muzycznego, proszą o wspieranie działalności lokalnych chórów i orkiestr. Drugim postulatem było przywrócenie dawnej rangi wychowaniu muzycznemu w polskiej szkole.
– Dziś w niektórych chórach średnia wieku sięga nawet 68 lat. Trzeba coś zrobić, by przyciągnąć do tych zespołów ludzi młodych. Bez udziału szkoły wydaje się to mało prawdopodobne – mówi Andrzej Wójcik, sekretarz oddziału śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Po południu w Domu Kultury w Niedobczycach odbył się koncert galowy z udziałem dwóch utytułowanych chórów i dwóch orkiestr. Zaśpiewał założony w 1889 roku Chór Nauczycielski im. St. Moniuszki z Wągrowca oraz nieco tylko młodszy stażem chór mieszany Harmonia z Mikołowa. W części dętej wystąpiła orkiestra Majovak z Karwiny, licząca 99 lat, oraz Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”, którą na zmianę poprowadzili jej twórca Marian Wolny i Arkadiusz Czyż.
W czasie sobotniego spotkania w rybnickiej bibliotece otwarto wystawę obrazującą życie muzyczne Rybnika w latach międzywojennych. Ekspozycje tę można oglądać do połowy października.

Komentarze

Dodaj komentarz