Magdalena Szrek-Moroń odbiera jubileuszowe życzenia od Edwarda Szwedy, dyrektora rybnickiej Izby Rzemieślniczej
Magdalena Szrek-Moroń odbiera jubileuszowe życzenia od Edwarda Szwedy, dyrektora rybnickiej Izby Rzemieślniczej


Jego podopiecznymi są młodzi ludzie z problemami, którzy wymagają wszechstronnej pomocy. Dzięki wychowawcom i opiekunom z hufca kończą szkołę, zdobywają zawód, a często i pracę. – Trafiają do nas nastolatkowie, którzy mają kłopoty w domu bądź w szkole, a nierzadko i tu, i tu. Często jest to młodzież z rodzin wychowawczo niewydolnych. Są też dzieci rozwiedzionych rodziców, które w nowej sytuacji nie mogą sobie znaleźć miejsca – mówi Tomasz Karzełek z rybnickiego hufca. Podopieczni trafiają tu na ogół poprzez Przychodnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Zdarza się też, że kieruje ich tu pedagog szkoły, do której chodząc, albo i nie, zupełnie sobie nie radzą.
Większość z ok. 360 młodych uczy się obecnie w gimnazjum dla dorosłych, które prowadzi katowicki zakład doskonalenia zawodowego. Wbrew nazwie, naukę w nim mogą rozpocząć jedynie osoby niepełnoletnie, ale potem uczą się w nim już do skutku, zdobywając po drodze fach. Jeszcze w czasie nauki odbywają praktyki, a potem niektórzy biorą udział w dodatkowych kursach bądź kontynuują edukację w szkołach średnich. Podopieczni OHP uczą się również w szkołach publicznych, głównie w Zespole Szkół Budowlanych. Przyszli kucharze i sprzedawcy zdobywają umiejętności w ekonomiku. Uczniów z rybnickiego hufca można też spotkać w szkole zawodowej w Czerwionce, w Rydułtowach i Pszowie. Wychowawcy i opiekunowie pomagają młodzieży znaleźć rzemieślników i firmy, które przyjmą ich na praktyki, a potem nieraz zatrudniają na stałe. Wychowawcy wspierają podopiecznych. Prowadzą zajęcia socjoterapeutyczne i pomagają rozwiązywać problemy. – Nikt tu nie jest anonimowy. W razie potrzeby wychowawcy prowadzą ze swymi podopiecznymi rozmowy indywidualne, a czasem odwiedzają ich w domach i rozmawiają z ich bliskimi. W szczególnie trudnych przypadkach wspiera nas psycholog Mariola Kujańska, która współpracuje z nami już od kilku lat – opowiada Magdalena Szrek-Moroń, dyrektor rybnickiego hufca. Placówka bierze również udział w różnego rodzaju projektach i programach finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny.



Z okazji 10-lecia rybnickiego OHP w jego siedzibie zorganizowano spotkanie, w którym wzięli udział przedstawicieli władz lokalnych i kilku parlamentarzystów, ale także placówek, z którymi hufiec współpracuje na bieżąco. (WaT)

Komentarze

Dodaj komentarz