Celnicy zabrali z giełdy trzy takie pająki. Zdjęcie: Izba Celna w Katowicach
Celnicy zabrali z giełdy trzy takie pająki. Zdjęcie: Izba Celna w Katowicach

– Zwykle odwiedzamy takie wystawy, ponieważ prezentuje się na nich wiele rzadkich i egzotycznych okazów, które wolno przewozić przez granicę tylko za specjalnymi zezwoleniami – wyjaśnia Marek Góralczyk z biura prasowego Izby Celnej w Katowicach.
Funkcjonariusze zarekwirowali w Rybniku trzy dorosłe pająki, tzw. ptaszniki czerwonoodwłokowe, ponieważ 26-letni właściciel z Zabrza nie miał żadnych dokumentów poświadczających ich pochodzenie. – Ptasznik jest objęty międzynarodową ochroną, poza tym znajduje się na liście ginących gatunków przyrody CITES. Kto przewozi go przez granicę bez specjalnego zezwolenia, łamie przepisy – tłumaczy Marek Góralczyk. Pająkami i właścicielem zajęła się rybnicka policja. – Mężczyzna tłumaczył, że nie musi mieć przy sobie wspomnianych dokumentów, bo zarejestrował pająki w Urzędzie Miasta w Zabrzu, zgodnie z wymogami ustawy. Okazało się, że rzeczywiście dokonał takich wpisów, więc postępowanie zostało umorzone – poinformowała nadkomisarz Aleksandra Nowara, oficer prasowy rybnickiej komendy.

1
Baner reklamowy

Komentarze

  • nygga smieszne 07 marca 2009 19:21Brachypelma Vagans któego tutaj jest foto mozna juz kupic za pare złotych :/ nie rozumiem z kad ten szum skoro z pewnoscia wiecej tych pajaków zyje w niewoli anizeli na wolnosci :)

Dodaj komentarz