Dzięki przygotowanym podręcznikom uczniowie dowiedzą się, co jeść, by być zdrowym
Dzięki przygotowanym podręcznikom uczniowie dowiedzą się, co jeść, by być zdrowym

Społeczna Szkoła Podstawowa prowadzona przez stowarzyszenie oświatowe Rodzice Dzieciom zainicjowała akcję pod hasłem „Stop lekomanii”, która być może stanie się akcją ogólnopolską.
– Postanowiliśmy zrobić coś, by dać odpór agresywnemu marketingowi promującemu modę na zażywanie leków. Łatwiej wziąć tabletkę, niż zmienić styl życia czy sposób żywienia. Na lekomanię mało kto zwraca uwagę, tymczasem dziś np. leki przeciwbólowe bez recepty są łatwo dostępne nie tylko na stacjach benzynowych, ale i w pierwszym lepszym sklepie. Prowadzimy szkołę podstawową, nie chcemy męczyć naszych uczniów encyklopedyczną wiedzą, chcemy tylko przechylić szalę na stronę witamin i minerałów występujących w naturalnej postaci. Nie mówimy – nie zażywajcie lekarstw. Chcemy przekonać ich i uświadomić im potrzebę zdrowego żywienia – mówi Elżbieta Kurkowska, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej.
Na razie akcja ma charakter pilotażowy. Szkoła społeczna postanowiła do niej wciągnąć inne podstawówki z Rybnika i okolicy. Pomysł jest prosty, dla uczniów przygotowano interesujące podręczniki. To opowieść, w trakcie czytania której uczniowie napotykają na zadania i ćwiczenia praktyczne. Dopiero po ich wykonaniu i zdobyciu odpowiedniej wiedzy będą mogli poznać dalsze losy bohaterów. Dla uczniów z klas od I do III wydano „Wyprawę do Witaminogrodu”, natomiast dla podstawówkowej starszyzny „Karty pracy ucznia”. Młodsi, śledząc losy Chorowitki i Słabeusza, dowiedzą się na przykład, w jakich owocach i warzywach jest najwięcej witaminy C. Z kolei dla uczniów starszych klas przygotowano sporo zadań praktycznych, takich jak przygotowanie własnego jogurtu czy pieczenie chleba. Młodzi ludzie będą mogli się też doświadczalnie przekonać, jak mocno bakteriobójcze są zioła i naturalne leki, których używały ich babcie czy prababcie.
– Co roku z okazji Dnia Ziemi organizujemy w naszej szkole dni ekologiczne. Przed rokiem były poświęcone właśnie zdrowemu żywieniu. W ramach zajęć praktycznych piekliśmy z uczniami chleb. Co prawda na trzy bochenki trafił nam się jeden z zakalcem, ale dla dzieci było to niezapomniane doświadczenie – opowiada Katarzyna Smołka, koordynatorka akcji „Stop lekomanii” w szkole społecznej.
Akcję, nad którą patronat objęły Naczelna Rada Aptekarska i Śląska Izba Aptekarska, a także prezydent Rybnika, zainaugurowano w środę przed tygodniem. Do udziału w niej zgłosiło się 20 szkół podstawowych z Rybnika i okolicy. Ich przedstawiciele otrzymali nie tylko podręczniki-przewodniki, ale również przygotowane przez nauczycieli Społecznej Szkoły Podstawowej scenariusze lekcji związanych tematycznie z akcją. Spotkał się z nimi prof. dr hab. Maciej Pawłowski z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówił o skali zagrożenia lekomanią, ale i o marketingowej strategii producentów leków czy tzw. komponentów diety sprzedawanych bez recepty. Jak stwierdził, Polacy pod względem zażywanych leków przeciwbólowych zajmują pierwsze miejsce w Europie, zaś pod względem pozostałych farmaceutyków miejsce drugie, za Francuzami.
Cała akcja w szkołach ma potrwać przez trzy najbliższe miesiące. Jej finał zaplanowano na 7 kwietnia. – Sprawdzimy nie tylko, czego się przez te trzy miesiące nauczyli, ale też, jaka jest ich świadomość – mówi Elżbieta Kurkowska.

1

Komentarze

  • bazen witamina 13 lutego 2008 22:19mam tom książke i 13 lutego 2008 malowaliśmy rysunki witaminogrodu na konkurs mogliśmi rysunek pszynieść wcześniej ale ja nie zdążyłem go namalować Łyżwiński Błażej szkoła podctawowa nr:12 w rybniku 13 luty 2008

Dodaj komentarz