Dr Krzysztof Heller przekonywał mieszkańców, że sieć szerokopasmowa umożliwi dostęp do internetu nawet mieszkańcom dzielnic peryferyjnych
Dr Krzysztof Heller przekonywał mieszkańców, że sieć szerokopasmowa umożliwi dostęp do internetu nawet mieszkańcom dzielnic peryferyjnych


Według wstępnej koncepcji sieć światłowodowa ma mieć długość 94 km, a budowa pierwszego jej fragmentu ma się rozpocząć już w przyszłym roku. W tym ma powstać projekt techniczny. Prezydent Adam Fudali zorganizował w magistracie już dwa spotkania informacyjne w tej sprawie. Na pierwsze zaprosił działających już w mieście operatorów sieci internetowych. Na drugie, które odbyło się w miniony czwartek, radnych, członków rad dzielnic i samych mieszkańców. Całą koncepcję przedstawili im pospołu prezydent Fudali i dr Krzysztof Heller z firmy Infostrategia, która opracowała koncepcję techniczno-ekonomiczną i przygotowała wstępny kosztorys przedsięwzięcia.
Jednym z podstawowych założeń projektu jest równy dostęp prywatnych operatorów do światłowodu. Oni zaś, szukając indywidualnych klientów, będą już konkurować na wolnym rynku. Krzysztof Heller zwrócił też uwagę na możliwość połączenia rybnickiej sieci szerokopasmowej z podobnymi, które mogą powstać w sąsiednich miejscowościach: – Z sieciami internetowymi jest tak samo jak z budową dróg. Nie warto budować ulicy, która skończy się na granicy miasta.
Po sprecyzowaniu oczekiwań i warunków technicznych magistrat zleci opracowanie projektu technicznego. Do sieci zostanie włączonych docelowo 179 instytucji i miejskich placówek publicznych, m.in. szkoły, szpitale, straż miejska, wodociągi. Internetowe łącza pozwolą na szybką wymianę informacji między nimi, a nawet na załatwianie wielu formalności i wirtualny przepływ dokumentów. Dodatkowym atutem będzie możliwość stworzenie wewnętrznej, samodzielnej sieci telefonicznej, co z kolei pozwoliłoby miastu poczynić niemałe oszczędności.
– W niedługiej przyszłości sieć internetowa umożliwi też mieszkańcom bez wychodzenia z domu załatwianie spraw w urzędzie i w innych instytucjach przy użyciu elektronicznego podpisu – mówi prezydent Fudali. Największe korzyści światłowód może przynieść mieszkańcom dzielnic o rzadkiej zabudowie, takich jak Kamień czy Niewiadom, bo dla komercyjnych operatorów prowadzenie tam nowoczesnych sieci o dużej przepustowości jest po prostu nieopłacalne.
Pierwszy etap budowy sieci światłowodowej, który obejmie blisko połowę miasta i ponad 80 placówek miejskich i instytucji, ma pochłonąć 15 mln zł, ale dzięki unijnym dotacjom, które mają spłynąć do subregionu, samo miasto wyda tylko 15 proc. tej kwoty. Budowa całej sieci ma kosztować ok. 23 mln zł.

Komentarze

Dodaj komentarz