Mariusz Cholajda w 2000 roku założył przy miejskim ośrodku kultury grupę teatralną Monitoring. Młodzież, która tworzy ten teatr, twierdzi, że w swoich artystycznych poszukiwaniach stara się znaleźć własną ścieżkę – alternatywną drogę wrażliwości.
Cholajda nie ukrywa, że od lat interesuje go sztuka niebanalna. Zgromadził wokół siebie młodych, którzy mają podobne zainteresowania. Ich przedstawienia są dalekie od klasycznej sztuki teatralnej. Pierwsze dwa spektakle („Ciałoryt” i „Człowiek wielopojawieniowy”) zostały ciepło przyjęte przez publiczność. To przekonało artystów, że warto kontynuować przygodę z teatrem alternatywnym.
– Zainteresowanie tymi spektaklami sprawiło, że postanowiliśmy kontynuować przygodę z teatrem. Z czasem do Monitoringu zaczęli dochodzić nowi ludzie. W efekcie udało nam się przetrwać już osiem lat – mówi Cholajda.
Chyba wszyscy mieszkańcy naszego regionu słyszeli o Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wszelkich „Zderzenia Działań Wrażliwych”. To cykliczna impreza, jaką zainicjował założyciel Monitoringu. Festiwal odbywający się jesienią ściąga do Jastrzębia Zdroju twórców sztuki alternatywnej z całego kraju. Dotychczas odbyło się już siedem edycji festiwalu.
– Festiwal ma specyficzny klimat i przyciąga ludzi, którzy chcą kreować sztukę. Staramy się zapraszać dobrych twórców, którzy wnoszą do tego festiwalu dobrą energię. To trochę takie tworzenie zróżnicowanej sztuki w jednym miejscu i w jednej czasoprzestrzeni – twierdzi założyciel Monitoringu.
Na festiwal przychodzą artyści, którzy zajmują się sztuką na co dzień, ale także ci, którzy chcą zobaczyć po prostu coś oryginalnego. Bo festiwal sztuk wszelkich to impreza jedyna w swoim rodzaju. Tu spotykają się artyści reprezentujący wszystkie dziedziny sztuki, reżyserzy, aktorzy, miłośnicy sztuki i młodzi ludzie marzący o karierze aktora, reżysera, fotografa, charakteryzatora.
– Nasze „Zderzenia” propagują ideę jedności ducha i ciała, co stanowi podstawę procesu twórczego – mówi Mariusz Cholajda.
Członkowie grupy przygotowują kolejne spektakle: „Sen paradoksalny”, „Karakon” oraz „Amnezja”. Ponadto Monitoring organizuje cykle spotkań ze sztuką „Dzień bez Monitora”.
Komentarze