Ten kościół stoi w Bełku od ponad 250 lat
Ten kościół stoi w Bełku od ponad 250 lat

Władze diecezji katowickiej chcą przenieść XVIII-wieczny drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z Bełku do Wodzisławia. Pomysł zaskoczył całą wieś. Ludzie mają wielki żal, że o wszystkim dowiedzieli się ostatni. Okazuje się, że arcybiskup Damian Zimoń ogłosił ten zamiar 9 marca podczas wizytacji w Wodzisławiu. Proboszcz bełkowski później w trakcie mszy odczytał list ks. Bogusława Płonki, dziekana wodzisławskiego, z prośbą o zgodę. – List był jak cios w plecy. Ten kościół to dla nas coś bezcennego. Argumenty, że przenosiny mają uchronić go przed zniszczeniem, bo od lat nie jest wykorzystywany, to bzdura. Ostatnia msza odbyła się tam 16 grudnia 2007 roku, a mieszkańcy dbają o kościół – mówi sołtys Jolanta Szejka. Głównym powodem wydaje się być to, iż tuż za płotem zabytku stanął nowy murowany kościół.
Ten stary miałby trafić na wodzisławskie osiedle 1 Maja, gdzie dałby początek nowej parafii, bo nie ma tam kościoła. Dzięki zabiegom wiceprezydent Aleksandry Chudzik, która była dziekanem filii łódzkiej uczelni, od kilku miesięcy odprawia się msze w budynku szkoły. Pani wiceprezydent, która pochodzi z Bełku, zastrzega jednak, że do pomysłu przenosin ręki nie przyłożyła. Ponieważ na msze na uczelnię przychodzi wiele osób, rozpoczęto starania o budowę kościoła. – Uznaliśmy jednak, że jeśli ten w Bełku stoi pusty, to nie ma sensu budować nowego – tłumaczy ks. Płonka. Część mieszkańców, zwłaszcza młodych, nie może się z tym pogodzić. Starsi są podzieleni. Proboszcz nie chce zabierać głosu, bo, jak stwierdza, nie leży to w jego kompetencjach.
Część ludzi postanowiła zawalczyć o zabytek. – Kościół nie jest biskupa, ale parafian – twierdzą. Władze gminy też chciałyby zachowania status quo i deklarują pomoc w pozyskaniu pieniędzy na utrzymanie kościoła. – Tym bardziej że nie mamy tu za dużo zabytków – mówią. Jutro lub w piątek do Bełku ma przyjechać biskup.

1

Komentarze

  • alka kosciol 10 kwietnia 2008 16:30pani sołtys wypisuje bzdury i psuje opinię całej parafii podaje do prasy błędne informacje ostatnia msza w starym kościele odbyła się 20 grudnia o godz 6.45 a nie 16 tak jak zostało podane

Dodaj komentarz