Gra Andrzej Wilkus
Gra Andrzej Wilkus

Od środy do niedzieli trwał XVI Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, który stworzyło i współorganizuje polsko-słowackie małżeństwo Katarina i Franciszek Wieczorkowie. Przez lata mieszkali w Żorach, teraz kierują przygotowaniami do imprezy z pobliskiego Orzesza. Przesłuchaniom konkursowym w sali teatralnej miejskiego ośrodka kultury towarzyszyły koncerty wybitnych artystów. W pierwszym dniu podziwialiśmy kunszt młodziutkiego Francuza Gabriela Bianco, który wygrał już kilka ważnych konkursów, m.in. w Wiedniu i Koblencji. Po nim na scenę wyszło utytułowane Trio: Krzysztof Pełech, Jerema Klich (obaj gitara) i Dariusz Kaliszuk na instrumentach perkusyjnych. Czwartek poświęcono tylko młodym artystom. Publiczności zaprezentowali się Czeszka Petra Poláčková, Szymon Pietrzak, zwycięzca żorskiego festiwalu sprzed dwóch lat, i Dawid Bonk. W piątek miał wystąpić wirtuoz gitary Włoch Sandro di Stefano. Niestety doznał obrażeń ciała w wypadku samochodowym. Zastąpił go z dobrym skutkiem Andrzej Wilkus, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który żyje i tworzy w Finlandii. Wielką gwiazdą wieczoru był duet kanadyjsko-niemiecki Dale Kavanagh i Thomas Kirchoff.
W sobotę publiczność oczarował dr Vladislav Bláha, prezes Czeskiego Stowarzyszenia Gitary Klasycznej. W drugiej części zaprezentował się dobrze już znany w Żorach Praski Kwartet Gitarowy. Niedzielny finał uświetniło międzynarodowe Solo Tres w składzie Wenezuelka Beatriz Blanco oraz Leszek Potasiński i Marek Walewander. Katarina Wieczorek przyznała, że zmagania konkursowe stały na zróżnicowanym poziomie. – Zdecydowanie największymi umiejętnościami wykazali się laureaci trzech pierwszych nagród. Pozostali wypadli nieco słabiej – stwierdziła. Jury, któremu przewodniczył prof. Marcin Zalewski, nie miało wątpliwości, komu przyznać trzy główne nagrody. Wygrała Eliška Lenhartova. Drugie miejsce zajęła Irena Babáckova, a trzecie Martin Škubal, wszyscy są uczniami tego samego konserwatorium w czeskich Pardubicach. Damian Król z Białogardu otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego. Wyróżniono Dawida Króla z Rybnika i Aleksandra Knapka z Żywca. Ponadto jury uhonorowało dwoje bardzo młodych i zdolnych gitarzystów Natalię Trzebowską z Rybnika i Wojciecha Rysieckiego z Katowic.
Imprezą towarzyszącą była wystawa gitar Hanika z Niemiec. Jeden z instrumentów o wartości ok. 7 ty. zł znalazł się wśród nagród. Najlepsi dostali również nagrody pieniężne, płyty i nuty. Zwyciężczyni konkursu wystąpi w żorskiej imprezie za dwa lata, już jako gwiazda festiwalu.

Komentarze

Dodaj komentarz