Energetyczna niezależność

W podziemnych wyrobiskach kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej metanu nie brakuje. Część tych zasobów w ilości ok. 87 mln CH4 rocznie jest ujmowana i wykorzystywana gospodarczo w skojarzonych układach energetycznych i energetyczno-chłodniczych. Zarząd spółki nie ukrywa, że gaz z powodzeniem mógłby być wykorzystywany do celów komunalnych.
W październiku ubiegłego roku kierownictwo JSW podpisało z władzami miasta i Akademii Górniczo-Hutniczej porozumienie, którego celem jest podjęcie wspólnych działań w kierunku wykorzystania metanu na większą skalę. W ślad za nim poszły zlecenia wykonania naukowych opracowań dotyczących tego przedsięwzięcia. AGH otrzymała zadanie przygotowania i wdrożenia efektywniejszych metod ujęcia metanu, uwalnianego w trakcie prowadzonych robót górniczych. Odrębna ekspertyza dotyczyć ma wdrożenia nowych technologii wykorzystywania metanu o niskiej koncentracji, usuwanego z wyrobisk górniczych metodą wentylacji. W pierwszej kolejności metan miałby być eksploatowany z wyrobisk zlikwidowanej przed dziesięciu laty kopalni Moszczenica. Wszystkie strony porozumienia widzą dla siebie dobry interes w ujęciu i przetwarzaniu metanu. Dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej stałby się drugim po węglu surowcem na sprzedaż. Akademia Górniczo-Hutnicza otrzyma profity za przygotowanie metod ujęcia gazu, natomiast miasto będzie mogło uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. – W najbliższym czasie powinny być gotowe pierwsze opracowania sporządzane przez profesorów AGH. Wówczas poznamy realne korzyści, jakie może przynieść eksploatacja metanu i jego wykorzystanie do celów komunalnych – mówi prezydent Marian Janecki.
Nie ukrywa, że liczy na to, iż energia wytworzona za pomocą metanu będzie o wiele tańsza niż ta, która trafia do miasta od dotychczasowych dostawców. Przemawia za tym kilka argumentów. Surowiec jest stosunkowo tani, bo metan uwalnia się w trakcie eksploatacji węgla. Poza tym koszty jego przesyłu są praktycznie żadne. Miliony metrów sześciennych tego gazu zalegają tuż pod miastem. Na razie trudno określić, jakie oszczędności przyniosłoby wykorzystanie metanu do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Władze miasta liczą, że uda im się osiągnąć podobny cel, jaki przyświecał kilka lat wcześniej podczas podpisywania kontraktu na dostawę wody z czeską firmą. Dzięki tej decyzji mieszkańcy Jastrzębia Zdroju mają najtańszą wodę w regionie o bardzo wysokiej jakości. Niewykluczone, że podobnie będzie w przyszłości z prądem i ciepłem.



Przetwarzaniem metanu w energię elektryczną i ciepło zajmuje się już Spółka Energetyczna Jastrzębie. utworzona w 1995 roku w ramach realizacji programu restrukturyzacji górnictwa przez połączenie obu zakładów: Elektrociepłowni Moszczenica i Zofiówka. W chwili obecnej w jej skład wchodzi również EEG Zakład nr 3, który eksploatuje silniki gazowe na terenie kopalni Krupiński i Pniówek oraz ciepłownię węglowo-gazową Pniówek. Działalność SEJ obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła na potrzeby tak zakładów JSW S.A., jak odbiorców zewnętrznych (PEC Jastrzębie, GZE) oraz sprężonego powietrza na potrzeby JSW.

Komentarze

Dodaj komentarz