Agnieszka Rolecka i Magdalena Figura z rybnickiego ośrodka Uniwersytetu Śląskiego, studentki dr Urszuli Swadźby, od początku tygodnia pytają mieszkańców Śląska o ich system wartości
Agnieszka Rolecka i Magdalena Figura z rybnickiego ośrodka Uniwersytetu Śląskiego, studentki dr Urszuli Swadźby, od początku tygodnia pytają mieszkańców Śląska o ich system wartości

Nakładem Uniwersytetu Śląskiego i rybnickiej fundacji ekologicznej Ekoterm Silesia ukazała się książka o stylu życia rybniczan. „Praca, rodzina, obowiązki, czas wolny, czyli o stylu życia mieszkańców Rybnika” to naukowe opracowanie wyników badań ankietowych, które na przełomie czerwca i lipca 2006 roku przeprowadziło 49 studentów II roku socjologii rybnickiego ośrodka dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego. Kierująca projektem dr Urszula Swadźba zebrany materiał badawczy podzieliła pomiędzy pracowników naukowych rybnickiego ośrodka i swoich doktorantów. Ci, po przeanalizowaniu zebranych informacji, napisali kolejne rozdziały książki. Całościowego podsumowania badań dokonała już dr Swadźba.
Studenci przepytali 306 mężczyzn i 276 kobiet od dwudziestego roku życia wzwyż. Respondenci pochodzili z różnych dzielnic i reprezentowali też różny poziom wykształcenia. Okazało się, że ma on często związek z wiekiem. 56 proc. respondentów z wyższym wykształceniem należała do dwóch najmłodszych grup wiekowych.
– Tą książką powinny się zainteresować m.in. władze miasta. Znajdą w niej rozdział poświęcony postrzeganiu władzy przez rybniczan i dowiedzą się, jak spędzają czas wolny – mówi dr Urszula Swadźba. Inny interesujący rozdział poświęcony jest zakupom i rodzinnemu zaopatrzeniu. Kolejny traktuje o korzystaniu przez rybniczan z internetu. Znajdziemy tam odpowiedzi na pytania o to, jaka część rybniczan nie wyobraża sobie życia bez internetu i jak często wchodzą do globalnej sieci przedstawiciele starszych pokoleń.
– Wydaje się, że w związku ze zmianami strukturalnymi nastąpi unifikacja wartości i rybniczanie coraz bardziej będą odchodzić od tradycyjnego śląskiego stylu życia. Zachowane zostaną częściowo wartości rodzinne, a w szczególności religijne, ale poddane zostaną próbie nowoczesnego laickiego stylu życia. Coraz większe znaczenie będzie odgrywać konsumpcja i realizacja zainteresowań w czasie wolnym. Przy wzroście dochodów styl życia powinien coraz bardziej upodabniać się do stylu życia innych mieszkańców miast Polski, a stopniowo również Europy – ocenia w końcowym wniosku dr Swadźba.
Jeszcze w tym roku ukaże się druga część książki, poświęcona sferze wartości. Tym razem w ramach badań porównawczych ankieterzy przepytają ludzi zamieszkujących różne części Śląska. Odwiedzą m.in. Rydułtowy. Jak wyjaśnia dr Swadźba, wybrano je ze względu na dość tradycyjny sposób zarobkowania dużej liczby mieszkańców. O najważniejsze wartości zapytają też studenci m.in. mieszkańców Bogucic i Koszęcina. W Rydułtowach badania już się rozpoczęły i potrwają do 28 czerwca. Studenci przepytają 180 wytypowanych wcześniej mieszkańców tej miejscowości.

Komentarze

Dodaj komentarz