13 czerwca prawnicy Mirosława K. i Piotra R., byłych szefów Rybnickiej Spółki Węglowej i obecnych wiceszefów Kompanii Węglowej, złożyli skargę na działania rybnickiej policji oraz prokuratury wobec ich klientów. Termin rozpatrzenia skarg nie został jeszcze wyznaczony, ale zajmie się nimi Sąd Rejonowy Katowice Wschód.
Prawnicy domagają się, by sąd uznał działania policji oraz prokuratury w stosunku do ich klientów za niezasadne. Chcą też zwrotu wpłaconych przez obydwu kaucji. Ich zastrzeżenia wzbudza też sposób zatrzymania i doprowadzenia do prokuratury. Uważają, że nie zachodziła żadna uzasadniona okoliczność, by po Mirosława K. oraz Piotra R. rybnicka prokuratura musiała wysyłać policjantów z kajdankami. Policjanci zatrzymali wiceprezesów 4 czerwca i przewieźli na przesłuchanie do rybnickiej prokuratury. Obydwaj musieli wpłacić po 30 tys. zł kaucji. Śledczy nie ujawnili przedstawionych im zarzutów. Prokurator Michał Szułczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, poinformował jedynie, że nie dotyczą korupcji, lecz niegospodarności, przez którą narazili oni Rybnicką Spółkę Węglową na kilkunastomilionowe straty.
Według prokuratury zasadność zarzutów i to, że racja jest po stronie organów ścigania, potwierdzi dalszy tok postępowania i analiza materiałów. Śledczy nie chcą udzielać żadnych informacji dla dobra prowadzonego postępowania. Na razie obydwie strony muszą poczekać na postanowienie sądu, który musi rozpatrzyć złożone przez prawników Mirosława K. i Piotra R. zażalenia. Obydwaj wiceprezesi pracują.

Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz