South Silesian Brass Band w czasie jednego z koncertów plenerowych. Zdjęcie: archiwum SSBB
South Silesian Brass Band w czasie jednego z koncertów plenerowych. Zdjęcie: archiwum SSBB

Rybnicki zespół jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, który w ostatnich latach grywał tylko od wielkiego dzwonu, reaktywował swą koncertową działalność. Zespół istnieje od 34 lat, a jego założycielem był Piotr Cupok, który wcześniej praktykował w jazzowym zespole Czesława Gawlika, prekursora tego gatunku w mieście i regionie. W 1982 roku młodzi muzycy z powodzeniem zagrali m.in. na warszawskim festiwalu jazzowym Złota Tarka. W ubiegłym roku zrodził się pomysł, by grupa wznowiła działalność koncertową. Do zespołu wrócił klawiszowiec Czesław Gawlik, zaś związanego przez wiele lat z SSBB, grającego na tubie Andrzeja Siwickiego zastąpił kontrabasista Piotr Rożankowski z gliwickiej formacji Daily Jazz Combo. Z dawnego składu pozostali: lider zespołu Adam Abrahamczyk (trąbka, wokal), Saturnin Abrahamczyk (puzon), Antoni Kucznierz (klarnet), Marian Siwicki (banjo) i Jerzy „Kali” Wenglarzy (perkusja).
– Wróciłem nie jako szef, ale szeregowy muzyk. Gramy głównie jazz tradycyjny, to muzyka, od której ja zaczynałem swoją muzyczną przygodę w latach 50. minionego wieku. Wspólne granie wciąż nas cieszy, zwłaszcza że repertuar jest ambitny i gramy sporo nowego materiału – mówi Czesław Gawlik.
South Silesian Brass Band ma już za sobą kilka ważnych, ale co ważniejsze dobrze przyjętych przez publiczność koncertów. Pod koniec kwietnia wystąpił na Zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej, a na początku maja w węgierskim Salgotarjan na międzynarodowym festiwalu dixielandowym. Również w maju śląski jazz rozbrzmiewał na dwóch koncertach zorganizowanych z okazji 600-lecia litewskiego Kowna. Grupa wystąpiła tam na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza w Wilnie.
W sierpniu muzycy Brass Bandu wrócą na koncertowy szlak. Wystąpią na festiwalach w czeskiej Pradze i Libercu. W Rybniku będzie ich można usłyszeć w ostatnich dniach sierpnia podczas I Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. Jesienią muzycy planują nagranie materiału na płytę, która miałaby się ukazać w przyszłym roku, gdy SSBB będzie obchodzić jubileusz 35-lecia.

Komentarze

Dodaj komentarz