W Rafako zajmują się teraz budową nowoczesnych instalacji odsiarczania spalin dla branży energetycznej. Zdjęcie: zbiory Rafako
W Rafako zajmują się teraz budową nowoczesnych instalacji odsiarczania spalin dla branży energetycznej. Zdjęcie: zbiory Rafako

Wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji, która powoduje, że spaliny nie są odprowadzane do atmosfery przez komin, lecz wyprowadzone z kotłów do chłodni kominowych. Efektem tej pracy jest gips i czyste powietrze.
Jak wyjaśnia Jerzy Thamm, wiceprezes Rafako, to jedna z bardziej znanych i powszechnie stosowanych metod w przemyśle, ale jeszcze bardzo nowatorska w Polsce. Teraz bloki energetyczne w jaworzniańskiej elektrowni będą mogły pracować już tylko poprzez instalację odsiarczania spalin, absorbującą zanieczyszczenia. – Odsiarczanie spalin metodą mokrą wapienną polega na przemywaniu ich wodną zawiesiną wapna lub kamienia wapiennego w wieży absorbcyjnej. W efekcie powstaje siarczyn wapnia, który w dalszym procesie oczyszczania tworzy w końcu gips, wykorzystywany w budownictwie. Skuteczność tej metody sięga 95 proc. –tłumaczy wiceprezes Thamm.
- Po raz pierwszy w instalacji odsiarczania spalin wyeliminowaliśmy komin, a w jego miejsce wprowadziliśmy specjalne systemy zabezpieczeń, chroniące absorber przed uderzeniem gorących spalin, nawet w przypadku awaryjnego wyłączenia bloku – mówi Jerzy Błasiak, szef projektu dla Elektrowni Jaworzno III. Realizacja inwestycji była sporym wyzwaniem technologicznym i logistycznym dla raciborskiej fabryki. – Budowaliśmy bowiem nową instalację, którą należało dostosować do już funkcjonujących od lat chłodni kominowych. Trzeba było zrobić to tak, by wszystko ze sobą sprawnie współdziałało. Do tego doszła konieczność koordynacji wielu prac w bardzo krótkim czasie. Na szczęście udało nam się zrealizować projekt szybko i sprawnie, bo zajęło to niecały rok – mówi z satysfakcją wiceprezes Rafako.
Jednak to nie jedyna taka instalacja, wykonana w ostatnim czasie przez Rafako dla branży energetycznej. W przyszłym tygodniu do eksploatacji ma zostać oddana instalacja warta około 300 milionów zł dla Elektrowni Pątnów.

Komentarze

Dodaj komentarz