Pierwszy z nich opisywał strajki zorganizowane w jastrzębskich kopalniach w sierpniu 1980 roku. Drugi poświęcony był wydarzeniom po ogłoszeniu stanu wojennego i podziemnej działalności członków związku. Najnowszy jest próbą analizy wydarzeń sprzed 20 lat.
Jastrzębie Zdrój odegrało latem 1988 roku jedną z centralnych ról w fali strajków, których efektem było zmuszenie komunistów do ustępstw. Sierpniowe strajki rozpoczął protest górników z Manifestu Lipcowego, do których dołączyli robotnicy innych jastrzębskich i śląskich kopalń. Pomimo szykan i gróźb interwencji najdłużej w oporze wytrwali górnicy z Manifestu.
Autorami książki poświęconej tym wydarzeniom są Justyna Ciałoń, Marek Gałuszka, Alina Kuboszek, Bożena Muszalska oraz Katarzyna Pomykoł. Publikacja powstała przy współpracy Danuty Jemioło. Prace zrecenzował Zbigniew Szczerbik.
Historycy są dziś zgodni – bez jastrzębskiego protestu nie byłoby przemian w 1989 roku. Ponadto w Galerii Historii Miasta otwarto wystawę „1988 – Strajk, który przyniósł wolność”. Będzie ją można zwiedzać do końca listopada.
W 20. rocznicę strajków w kopalni Manifest Lipcowy Telewizja Polska wyemitowała 3 września film „Piasek w tryby – Jastrzębie ’88”. Produkcja została sfinansowana ze środków z budżetu Jastrzębia na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Pokolenie.
Komentarze