W czasie spotkania w bibliotece Aleksander Żukowski nie tylko zaprezentował swój nowy przewodnik, ale też przypomniał historię ruchu turystycznego na Śląsku i ziemi rybnickiej
W czasie spotkania w bibliotece Aleksander Żukowski nie tylko zaprezentował swój nowy przewodnik, ale też przypomniał historię ruchu turystycznego na Śląsku i ziemi rybnickiej

Aleksander Żukowski, autor popularnych przewodników po miejscowościach naszego regionu oraz książek poświęconych najcenniejszym okazom drzew, zaprezentował w powiatowej i miejskiej bibliotece publicznej swój najnowszy przewodnik. Wydawnictwo poświęcone Rybnikowi i jego okolicom to już trzeci zeszyt z serii poręcznych przewodników o wspólnym tytule „Na szlaku”. Wcześniej ukazały się zeszyty poświęcone Czerwionce-Leszczynom oraz Knurowowi i Gierałtowicom.
„Pod względem liczby szlaków turystycznych, ich długości i towarzyszącej im infrastruktury Rybnik nie ma sobie równych w całym regionie, a i w skali województwa należy do liderów” – pisze we wstępie do swojego przewodnika Żukowski. Zamieścił w nim opisy krajoznawcze wszystkich oznakowanych tras przebiegających przez Rybnik. Opisał ich łącznie 300 km, w tym 200 km szlaków rowerowych w samym Rybniku i sąsiednich miejscowościach.
W przewodniku można też znaleźć opisy dwóch ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych urządzonych przez Nadleśnictwo Rybnik nad stawem Gzel w Chwałęcicach i w sąsiedztwie szkółki leśnej w dzielnicy Paruszowiec. Interesujące są propozycje autorskie. To po pierwsze „Spacerownik rybnicki” – coś w rodzaju turystycznego nawigatora łączącego elementy planu miasta z opisem krajoznawczym. Jeśli ktoś chce się wybrać na spacer po rybnickim śródmieściu, a przy okazji poznać część historii miasta i wstąpić po drodze na filiżankę kawy, taki spacerownik na pewno mu się przyda. Po drugie, szlak zapomnianej granicy, czyli propozycja wędrówki wzdłuż dawnej granicy Polski i Niemiec, obowiązującej w latach 1922-39. Trasa prowadząca od Wilczy po Górki Śląskie liczy w sumie 22,5 km, a jej przejechanie rowerem zajmuje około trzech godzin.
Rybnicki przewodnik jest bogato ilustrowany zdjęciami m.in. obiektów, do których z jego pomocą można dotrzeć. Zawiera też informacje o zapleczu gastronomicznym, bazie noclegowej, wreszcie o parkingach i miejscach postojowych.
Przewodnik „Rybnik i okolice” jest już dostępny w rybnickich księgarniach.

Komentarze

Dodaj komentarz