Elżbieta i Andrzej Orszulikowie obawiają się powtórnych wstrząsów
Elżbieta i Andrzej Orszulikowie obawiają się powtórnych wstrząsów

Specjalna komisja zajmuje się potężnym wstrząsem, który 9 czerwca postawił na nogi mieszkańców jastrzębskiej dzielnicy Szeroka. – Do wstrząsu doszło na terenie obszaru górniczego kopalni Borynia. To pierwszy wstrząs w ponad 30-letniej historii tego zakładu! – mówi Piotr Karkula, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.
Wszystko działo się o godzinie 17.51. – Usłyszałam potężny huk i poczułam, że cały budynek się rusza. W kredensie wszystko się poprzewracało. Pobiegłam do synowej, bo mieszkamy w jednym domu. Powiedziała mi: mamo, to wstrząsy w kopalni –wspomina Elżbieta Orszulik. Danuta Filar w pierwszej chwili myślała, że wybuchł piec w piwnicy. – Po tym wstrząsie mam spękane ściany w kuchni. Nie domykają się drzwi – twierdzi. Podobnie jest u Krzysztofa Smozika. – W zeszłym roku remontowałem kuchnię. Teraz znów wszystko jest poniszczone! – denerwuje się mężczyzna. Co ciekawe, wstrząs nie był odczuwalny na dole kopalni. – Dyspozytor dowiedział się o nim z telefonu mieszkańca – wyjaśnia Piotr Karkula.
Dodaje, że Borynia nie ma pokładów tąpiących. Z tego powodu nie posiada nawet swojej stacji geofizycznej. – Zdarzenie zarejestrowały stacje w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Był to wstrząs wysokoenergetyczny. Na razie trudno określić dokładne miejsce jego wystąpienia. Może to być nawet kilometr dalej, niż zakładamy –informuje Piotr Karkula. W ciągu kilku dni mają być znane ustalenia komisji. Pod ziemią prawdopodobnie jest uskok, w efekcie doszło do przesunięcia się płyt tektonicznych. – Był to raczej wstrząs jednostkowy. Nie powinien się powtórzyć – uważa Piotr Karkula. Mieszkańcy są jednak pełni obaw. – To na pewno nie było pierwsze tąpnięcie. Podobne miało miejsce około 2004 roku – mówią Elżbieta i Antoni Orszulikowie.



Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej: – Zleciliśmy specjalistom z Akademii Górniczo-Hutniczej wykonanie analizy, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy wstrząs nastąpił wskutek wieloletniej eksploatacji górniczej. Jeśli tak było, będziemy musieli zastosować działania profilaktyczne, które ograniczą ewentualne tąpnięcia w przyszłości. (adr)

Komentarze

Dodaj komentarz