Metan ogrzeje szkoły


Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, koszty ogrzewania placówki spadną o połowę. Sposób dostarczania gazu do budynku ma być bowiem bardzo prosty, gdyż metan będzie dowożony w butlach. Jeżeli eksperyment rzeczywiście przyniesie tak duże oszczędności, jak się zakłada, to przyszłości w podobny sposób ogrzewane mają być inne obiekty użyteczności publicznej – szkoły, hala widowiskowo-sportowa oraz hala lodowiska Jastor. – W czerwcu podpisaliśmy protokół z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Akademii Hutniczo-Górniczej w Krakowie w sprawie wykorzystania metanu z pokładów zamkniętej przed ponad dziesięciu laty kopalni Moszczenica – mówi wiceprezydent Krzysztof Baradziej.
Wypada tu dodać, że JSW jest pionierem w wykorzystywaniu metanu. Rocznie z jej kopalń wydobywa się prawie 136 milionów metrów sześciennych metanu, około 70 proc. udaje się zagospodarować. JSW sprzedaje gaz Spółce Energetycznej Jastrzębie, a ta przetwarza go na energię elektryczną, którą sprzedaje kopalniom. W zeszłym roku JSW sprzedała prawie 80 milionów metrów sześc. gazu. Zarobiła na tym 8,2 miliona, natomiast dzięki zakupowi tańszej energii elektrycznej zaoszczędziła kolejne 12 milionów.


W kopalni Pniówek funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie instalacji produkujących energię elektryczną z metanu. 30 procent prądu zużywanego przez kopalnię pochodzi z zainstalowanych na jej terenie specjalnych generatorów, napędzanych silnikami gazowymi, w których paliwem jest metan.

Komentarze

Dodaj komentarz