Rodziny z małymi dziećmi korzystają przy Promiennej z nowego, dobrze wyposażonego placu zabaw / Ireneusz Stajer
Rodziny z małymi dziećmi korzystają przy Promiennej z nowego, dobrze wyposażonego placu zabaw / Ireneusz Stajer

Mówią, że magistraccy urzędnicy powiedzieli im, że to oni trafią do nowych bloków. – Skończyło się na obiecankach – kwitują.

– Bardzo liczyliśmy na lokum przy Promiennej, gdyż nie zalegamy z opłatami, a to było głównym warunkiem przeprowadzki do nowego bloku – mówi pani Bożena, której wraz z mężem i dwojgiem dzieci przydzielono ostatecznie socjalne mieszkanie w osiedlu Gwarków. Pan Waldemar jest osobą niepełnosprawną. Nie może funkcjonować samodzielnie, pomaga mu 20-letni bezrobotny syn. Małżonka rencisty przebywa w szpitalu. Nie płacili czynszu ani za prąd. – Pieniędzy starczało jedynie na leki i skromne jedzenie – ucina. Teraz cała rodzina trafiła do kontenera przy ulicy Kolejowej.
Ludzie twierdzą, że przydział na Promienną otrzymały m.in. osoby z dużym zadłużeniem, co jest niezgodne z regulaminem.

– To nieprawda. Każdy z nowych lokatorów musiał spłacić dług. Okazało się, że część osób sprężyła się i uregulowała należności. Dodam, że przeprowadzka ponad setki rodzin jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Nie da się przenieść tak dużej liczby ludzi z różnych budynków w mieście od razu. Ktoś musi być pierwszy, a ktoś ostatni. W przypadku Wspólnej na wykonanie tego zadania mamy czas do końca roku, a uporaliśmy się z nim do początku listopada – odpiera Joachim Gembalczyk, dyrektor ZBM.

– Przydział na Promienną jest formą nagrody za regularne uiszczanie opłat w poprzednim lokum. Staramy się umieszczać tu głównie rodziny z małymi dziećmi – tłumaczy Dorota Marzęda, rzecznik magistratu. Mieszkania liczą średnio ok. 30 m kw. Są wyposażone w ciepłą wodę, centralne ogrzewanie i kanalizację. W każdym jest aneks kuchenny i łazienka. Dzieci korzystają z placu zabaw. Przy każdym segmencie zbudowano duży parking.


Kryteria dochodowe

Aby otrzymać mieszkanie socjalne, należy spełnić m.in. kryterium dochodowe. W Żorach wynosi ono 675 zł brutto dla samotnego lokatora oraz 438 zł na osobę w rodzinie. W przypadku mieszkania komunalnego kwoty te to odpowiednio: 1518 zł i 1012 zł.

W najbliższych latach miasto zrewitalizuje pięć budynków przy ulicach: Moniuszki 26, Kościuszki 22, Biskupa 40, Szerokiej 7 i Szeptyckiego 14. Powstaną w nich następne mieszkania komunalne o podwyższonym standardzie. Magistraccy urzędnicy chcą pozyskać na ten cel dotacje unijne. (IrS)

1

Komentarze

  • promiennik na promiennej są dwa bloki 11 listopada 2009 18:39na promiennej są dwa bloki w kturych jest 112 mieszkan a nie piec bloków

Dodaj komentarz