Masztu w Rowniu nie będzie
Władze miasta odmówiły zgody na budowę stacji bazowej telefonii cyfrowej w dzielnicy Rowień, przeciwko której protestowali mieszkańcy, ponieważ byłoby to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jak wyjaśnia Katarzyna Opoka-Rynkiewicz, szefowa magistrackiego wydziału urbanistyki i architektury, na wspomnianym terenie nie można lokować ani obiektów uciążliwych dla ludzi, ani wyższych od trzypiętrowego budynku, tymczasem 40-metrowa wieża przekaźnikowa górowałaby nad całą dzielnicą.
Polska Telefonia Cyfrowa w Warszawie oraz dzierżawca działek, na których miałaby powstać stacja, mogą odwołać się od decyzji magistratu do wojewody śląskiego w terminie 14 dni od dostarczenia pisma. Na razie nie wiadomo, czy zdecydują się na taki krok. Przypomnijmy, że sprawa planowanej budowy masztu wywołała ogromną konsternację wśród mieszkańców. Ludzie, przerażeni perspektywą pojawienia się 40-metrowej wieży w pobliżu ich domów, błyskawicznie zebrali ok. 100 podpisów przeciwko inwestycji. Do magistratu wpłynęło 13 pism, w tym dwa protesty zbiorowe. Ich autorzy tłumaczyli, że obawiają się skutków promieniowania, zwracali też uwagę, że gdyby plany operatora doszły do skutku, wiele działek znajdujących się w pobliżu projektowanego masztu stałoby się kompletnie bezużytecznych i bezwartościowych.
– Na terenie Żor znajduje się wiele terenów przemysłowych i niezamieszkałych, gdzie można byłoby z powodzeniem zlokalizować taki obiekt – mówił Krystian Stępień, przedstawiciel protestujących. Ludzie dodawali, że dzielnicę przecinają już budowana autostrada A1 oraz trasa regionalna Racibórz – Pszczyna. Kolejna inwestycja sprawiłaby, że ich życie stałoby się nie do zniesienia. Sprawa stanęła także na ostatniej sesji. Poruszył ją Józef Sobik, szef zarządu dzielnicy i radny miejski, który negatywnie wypowiedział się o planach Ery. Przy okazji powołał się na decyzję władz Rybnika, które nie zezwoliły na zainstalowanie stacji bazowych na obiektach kopalni Chwałowice. Gdy władze miasta odrzuciły wniosek inwestora, mieszkańcy odetchnęli z ulgą.
Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz