Zasłużony wraca do miasta
Być może jeszcze w tym roku władze wyróżnią pierwsze osoby, nadając im odznakę honorową „Zasłużony dla Miasta Rybnika”. Uchwałę intencyjną w tej sprawie radni podjęli na ostatniej sesji. Teraz projekt odznaki trafi do prezydenta RP i dopiero po uzyskaniu jego zgody radni będą mogli ustanowić takie wyróżnienie.
Jak przekonuje prezydent Adam Fudali, pozwoli to na uhonorowanie m.in. wielu osób, których wysiłki i działalność rozsławiły Rybnik w kraju i na świecie. Do tej pory robiono to tu na dwa sposoby – przyznając honorowe obywatelstwo bądź pamiątkowy medal wdzięczności „Beneficii Grata Civitas Rybnik” (Społeczność Rybnika wdzięczna za wyświadczone dobro). Nowa odznaka ma być wyróżnieniem nieco mniejszej rangi, przyznawanym za to znacznie częściej. Będzie miała formę odlanego w tombaku i posrebrzanego oraz patynowanego kwadratu o boku długości 6 centymetrów i grubości 6 mm. Dodatkiem będzie tzw. baretka (w formie szczupaka na szpilce), wpinana w ubranie po lewej stronie piersi.
Odznakę „Zasłużony dla Rybnika” przyznawano już w dobie PRL-u. Miała ona formę zbliżoną do trójkąta. Herb Rybnika połączono tam z gałązką laurową i miniaturką flagi państwowej. Miejska Rada Narodowa ustanowiła ją w listopadzie 1978 roku w związku ze zbliżającymi się obchodami 35-lecia PRL-u. Była wyróżnieniem dwustopniowym (srebrna lub złota), co ciekawe, zastąpiła inne wyróżnienie: „Zasłużony Ziemi Rybnickiej” ustanowione wcześniej przez władze powiatu. W archiwum magistratu zachował się zeszyt z nazwiskami osób uhonorowanych tym tytułem. Z numerów legitymacji wynika, że było ich ponad 3300, a pamiętający tamte czasy urzędnicy wspominają, że pracownikom odznakę przyznawano np. za wysługę lat. W grudniu 1990 roku, krótko po pierwszych wyborach samorządowych, ówcześni radni podjęli uchwałę o zaniechaniu przyznawania wyróżnienia z PRL-owskim rodowodem.

Komentarze

Dodaj komentarz