Dla doświadczonego już Kabaretu Młodych Panów zajęcia z uczniami rybnickich podstawówek będą zupełnie nowym doświadczeniem / Wacław Troszka
Dla doświadczonego już Kabaretu Młodych Panów zajęcia z uczniami rybnickich podstawówek będą zupełnie nowym doświadczeniem / Wacław Troszka
Kabaret Młodych Panów weźmie udział w projekcie edukacyjnym „Szkoła dobrych pomysłów”. Adresowany jest do uczniów 26 rybnickich szkół podstawowych. Zakłada przede wszystkim wyrównywanie szans edukacyjnych, ale również rozwijanie zainteresowań, talentów i umiejętności nieobjętych programem nauczania.
– Sami wychowamy sobie konkurencję – kwituje Kaczmarczyk. – To nasz debiut w roli nauczycieli – zauważa Piotr Sobik z Kabaretu Młodych Panów. Nie ulega wątpliwości, że będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w kraju. Co ciekawe, KMP ma w swoim programie jeden skecz z życia szkoły, w którym uczniowie są przedstawieni raczej jako banda młodocianych przestępców.
Jeszcze w marcu członkowie grupy poprowadzą zajęcia warsztatowe dla nauczycieli opiekujących się bądź prowadzących w rybnickich podstawówkach grupy kabaretowe. Potem przyjdzie czas na zajęcia z samymi uczniami w dzielnicowych domach kultury. Dla każdej grupy przewidziano pięć 90-minutowych spotkań. Na teorii i warsztatach się jednak nie skończy. Finałem całego przedsięwzięcia będzie wrześniowy festiwal kabaretów szkolnych, w czasie którego uczniowie zaprezentują swoje krótkie programy. Najlepsi pokażą się w październiku podczas 15. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej.
– Ten program pozwoli nam zrealizować nasz stary pomysł organizowania warsztatów kabaretowych. Przekażemy tym młodym ludziom naszą wiedzę sceniczną. Jeśli z tych 26 grup jedna lub dwie zaistnieją w rybnickim środowisku kabaretowym, to będzie już nasz wielki sukces – mówi Piotr Sobik. Udostępni on nauczycielom wybór 50 skeczy znanych kabaretów. To nad nimi będą pracować szkolne kabarety. Młodzi Panowie mają jednak nadzieję, że pojawią się grupy, które przygotują własne skecze. Nie wykluczają, że w kolejnych latach poprowadzą podobne zajęcia dla gimnazjalistów czy uczniów szkół średnich.
Kabaretowe animacje kulturalne to jednak tylko niewielka część Szkoły Dobrych Pomysłów. Najzdolniejsi uczniowie wezmą udział w weekendowym uniwersytecie, czyli interesujących zajęciach, prowadzonych przez nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych. Wykraczając poza program nauczania, mają one przybliżyć młodym rybniczanom różne dziedziny nauki i rozbudzić ich zainteresowania. Tu finałowym akcentem będą cztery festiwale nauki.
Niewykluczone, że w Szkole Dobrych Pomysłów pojawi się jeszcze jedna gwiazda – Dorota Zawadzka, czyli telewizyjna Superniania. Rozmowy w toku; urzędnicy odpowiedzialni za kształt programu chcą, by wzięła udział w Akademii Rodziców i zechciała się spotkać się z rodzicami uczniów, mających problemy edukacyjne i wychowawcze.
– Nie wiemy jeszcze, jaka będzie formuła ewentualnych spotkań z Supernianią. Chcielibyśmy, by zechciała odpowiadać na konkretne pytania rodziców – mówi Joanna Kryszczyszyn, zastępczyni prezydenta miasta.
Program edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską, którego budżet to ponad 2,5 mln zł, zakłada również zajęcia wyrównawcze, m.in. 2600 godzin języków obcych i 4680 godzin zajęć matematyczno-przyrodniczych. Tylko na zakup pomocy dydaktycznych zostanie wydanych 260 tys. zł. W planach są również wycieczki i konkursy.

Komentarze

Dodaj komentarz