Burmistrz Wiesław Janiszewski podkreśla, że ostatnich latach udało się zrealizować wiele inwestycji / Dominik Gajda
Burmistrz Wiesław Janiszewski podkreśla, że ostatnich latach udało się zrealizować wiele inwestycji / Dominik Gajda

Jakie korzyści przyniosło gminie i miastu 20 lat działalności samorządu lokalnego?
Samorząd to ludzie i ich praca na rzecz poprawy funkcjonowania gminy. Prawdziwie demokratyczny samorząd umożliwił rozwiązywanie szeregu problemów zgodnie z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców. W wielu sferach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego. Mieszkańcy zyskali bowiem dostęp do telefonu, internetu, wodociągu, kanalizacji czy nowoczesnych szkół z obiektami sportowymi.

Co oprócz wymienionych inwestycji udało się zrobić dla mieszkańców?
Z pewnością dużym sukcesem było powołanie pierwszej w gminie szkoły średniej. Liceum Ogólnokształcące (obecnie Zespół Szkół w Czerwionce – Leszczynach ukończyło już kilka tysięcy absolwentów. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę oświatową mamy dziś wiele szkół z bardzo dobrą bazą sportową. Na poprawę komfortu życia w gminie wpływ miały także inwestycje drogowe i proekologiczne mające na celu ograniczenie niskiej emisji. W 2007 roku zakończyliśmy termomodernizację 89 budynków w Leszczynach, która pochłonęła aż 34 mln. zł. Nauczyliśmy się pozyskiwać fundusze zewnętrzne i przy ich wsparciu przeprowadzać ważne inwestycje. Z dużą satysfakcją obserwuję, że nasza gmina zajmuje wysokie miejsca w rankingach organizowanych przez dysponentów tych środków. Za ogromny sukces ostatnich lat uważam to, że mimo wielu przeciwności, gmina udowodniła, że potrafi funkcjonować bez kopalni, przez lata największego zakładu pracy w Czerwionce – Leszczynach. Mamy dziś społeczeństwo postindustrialne, które dzięki swojej pracy, aktywności i cierpliwości potrafiło przystosować się do innych warunków i umie korzystać z nowych możliwości.

Jaką gminą i miastem jest dziś Czerwionka – Leszczyny?

Na początku mojej kadencji stworzyliśmy nową strategię rozwoju dla gminy. Zawarliśmy w niej wyzwanie, które konsekwentnie realizujemy. Dziś w Czerwionce - Leszczynach można godnie żyć, pracować i wypoczywać. Udało nam się przetrwać najtrudniejszy okres związany z zamknięciem kopalni „Dębieńsko”. W naszej gminie pozostały jednak złoża. Te „złoża sukcesu”, które mamy w haśle promocyjnym, to nie tylko pokłady węgla, o które już upomniał się przemysł wydobywczy – ale ludzie i potencjał gospodarczy, który staramy się pomnażać. Dziś korzystamy również z szansy, którą daje nam autostrada i zlokalizowane na terenie naszej gminy dwa węzły komunikacyjne. A1 to nasze okno na świat.

Co jeszcze warto byłoby zmienić w Czerwionce – Leszczynach na lepsze?

Najważniejsze z wytyczonych celów już udało nam się osiągnąć. Ale przed nami wciąż wiele pracy. Pierwszy raz radni przyjęli budżet jednogłośnie, co dowodzi, że zmierzamy w bardzo dobrym kierunku. Naszą gminę tworzą cztery dzielnice i sześć sołectw. Chcielibyśmy kontynuować proces integracji lokalnej społeczności oraz rozwijać każde sołectwo i dzielnicę. Odpowiednim ku temu narzędziem jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Działamy też na rzecz rewitalizacji zdegradowanych terenów. Przystąpiliśmy do przebudowy hali widowiskowo - sportowej w Czerwionce, która zmieni funkcję na centrum kulturalne i edukacyjne. Rozpoczęliśmy także działania, aby przywrócić blask zabytkowemu osiedlu familoków.

Komentarze

Dodaj komentarz