Chcą pensji sprzed dwóch lat

Od 1 marca członkom zarządu JSW nie przysługują już deputaty węglowe oraz barbórkowe, czternastki i nagrody jubileuszowe. Te cięcia to polecenie resortu gospodarki, które było konsekwencją kontroli NIK w Kompanii Węglowej. – Nie dyskutujemy z decyzją właściciela, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że w ten sposób tworzy się grupę pracowników gorzej traktowanych – mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW. Tymczasem m.in. Kadra i Solidarność zażądały dla załogi wynagrodzeń na poziomie z 2008 roku. Wtedy średnia płaca brutto wynosiła aż 6400 zł, teraz jest o kilkaset złotych niższa. Górnicy stracili m.in. dlatego, że przez kilka miesięcy zeszłego roku kopalnie JSW nie fedrowały w piątki, ponadto wprowadzono ograniczenia liczby nadgodzin w soboty i niedziele. Fundusz płac zmniejszył się o około 100 mln zł.
– Teraz sprzedaliśmy węgiel leżący na zwałach, wzrosły jego ceny. Spółka osiąga wskaźniki podobne do tych z 2008 roku, więc niech przywróci dawne pensje – mówi Piotr Szereda. – Miniony rok zamknęliśmy stratą w wysokości około 340 mln zł! Dopiero w październiku odnotowaliśmy niewielki zysk na sprzedaży węgla. Ten rok nie przyniesie radykalnej poprawy – tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Zarząd proponuje więc inne rozwiązanie. To podwyżki o wysokość inflacji, a dodatkowo premie w połowie roku, ale pod warunkiem, że wydobycie utrzyma się do maja, a ceny węgla nie spadną. – Zarząd chce teraz przeznaczyć na wynagrodzenia o 70 mln zł więcej niż rok temu. Dzięki temu średnia płaca brutto wzrośnie do 6300 zł, więc prawie do poziomu z 2008 roku – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer. – Nie chcemy premii, tylko podwyżki – mówi Piotr Szereda. Związkowcy nie wykluczają strajku, jeśli nie dogadają się z zarządem.
3
Baner reklamowy

Komentarze

  • hajer hajer do hajera 24 marca 2010 18:01panie Hajer! jak sie Pan zadowolisz jednorazowa wyplata gotowki to prosze bardzo! ale my chcemy naszych zarobkow na stalym poziomie...
  • hajer Panie Szereda!mów pan za siebie!kto 23 marca 2010 19:32Panie Szereda!mów pan za siebie!kto nie chce premii? może Pan! bo i niby za co?górnicy liczą na zwrot 100mln pożyczonych przez Spółke w ubiegłym roku.O wynagrodzeniach górników nie wspominam bo są żenujące!
  • miły Zabierzmy emerytom!!! I dajmy biednym związkowcom!!! 23 marca 2010 08:28Znowu związkowcy pyskują....zbliżają się cieplejsze miesiące, to pewnie chcą zasiedziałe tyłeczki wygrzać w cieplejszych krajach....

Dodaj komentarz