Piekarze mówią, że największą wadą piernika może być... zwyczajność. Takiego zarzutu nie można postawić pracom uczniów / Archiwum
Piekarze mówią, że największą wadą piernika może być... zwyczajność. Takiego zarzutu nie można postawić pracom uczniów / Archiwum
Święta to czas słodkich wypieków, a przede wszystkim pierników. Już po raz drugi Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego zorganizowała „Wielkie pierniczenie”.
Takie piernikowe cuda rzadko ma się okazję podziwiać. W szkoleniu i warsztatach wzięło udział 22 uczniów z sześciu szkół kształcących młodzież w zawodzie cukiernika i piekarza z Żor, Rybnika i Jastrzębia-Zdroju.
Już kilka dni później odbył się w Rybniku Międzyszkolny Konkurs Cukierniczy i Piekarski o Puchar Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego. Współorganizatorem była Izba Rzemieślnicza w Rybniku. W słodkich zmaganiach uczestniczyło 14 uczniów z siedmiu szkół kształcących w zawodach cukiernik i piekarz w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Żorach i Zabrzu oraz reprezentacje zakładów produkcyjnych. Ze słodkich mas adepci cukiernictwa wykonali m.in. świąteczne bałwanki, ciasto-karpia z migdałową łuską oraz ciasta w kształcie świątecznych prezentów. Część praktyczna konkursu zorganizowana została przy współpracy rybnickiej piekarni Niewelt oraz cukierni Bulinek. Gospodarzem etapu teoretycznego była Zasadnicza Szkoła Zawodowa Izby Rzemieślniczej w Rybniku.
W obu konkursach najlepsze wyniki osiągnął Patryk Klozak, zdobywając tym samym Puchar Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego.
Warto wspomnieć, że akademia zrzesza cukierników i piekarzy, którym przyświeca cel ułatwienia rozwoju zawodowego uczniom o szczególnych aspiracjach zawodowych. Jest organizatorem szkoleń i warsztatów dla uczniów.
– Dzięki współpracy z firmami produkcyjnymi, handlowymi i ośrodkami szkoleniowymi młodzi adepci sztuki cukierniczo-piekarskiej mają możliwość nieodpłatnego udziału w kursach doskonalących umiejętności zawodowe i warsztatach, podczas których prezentowane są nowoczesne techniki i technologie branży – mówi Szymon Konkol, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Żorach, lider rybnickiej akademii.
Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz