Nowe zasady pomocy
W nowym roku obowiązywać będą nowe zasady dofinansowania ze środków WFOŚiGW przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. – Możemy oszacować, że w ubiegłym roku Fundusz na różnego rodzaju pomoc dla działań prośrodowiskowych przeznaczył około 520 mln zł. To rekordowa kwota w historii katowickiego Funduszu i najwięcej spośród wszystkich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w kraju – mówiła na spotkaniu z samorządowcami Gabriela Lenartowicz, prezes Funduszu.
W tym roku rada nadzorcza Funduszu postanowiła zmienić niektóre zasady przyznawania dotacji i pożyczek. – Teraz oceniając wnioski będziemy mogli wybierać te najlepiej przygotowane, najbardziej efektywne i przynoszące najwięcej efektów ekologicznych – mówiła prezes Funduszu. Modyfikacji uległy także zasady i wysokość umorzeń pożyczek, oprocentowanie kredytów i pożyczek oraz okres ich spłaty.
Najważniejsza zmiana zasad polega na przyjmowaniu wniosków o udzielenie dofinansowania w wyznaczonych terminach. Terminy oraz katalog obszarów dotyczących przedsięwzięć objętych naborami lub trybem konkursowym ogłoszone zostaną do 15 stycznia na stronie internetowej Funduszu. Dla pozostałych zadań dotyczących przedsięwzięć nie objętych naborami lub konkursami Fundusz przyjmować będzie wnioski o udzielenie dofinansowania przez cały rok, w terminach umożliwiających ich rozpatrzenie przed rozpoczęciem dofinansowania. Zmieniła się także wysokość częściowego umorzenia pożyczek. W 2012 roku po spełnieniu warunków pożyczkobiorca może wybrać umorzenie do 40 proc. wykorzystanej pożyczki pod warunkiem przeznaczenia tej kwoty na nowe zadanie ekologiczne, zgodne z celami określonymi w ustawie Prawo ochrony środowiska lub też do 20 proc. bez warunku przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie ekologiczne. Oprocentowanie pożyczek i oprocentowanie kredytów w ramach bankowych linii kredytowych wynosić będzie 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym. Zmieniono także okres spłaty pożyczki, który nie może być krótszy niż trzy lata i nie dłuższy niż 12 lat od określonej w umowie daty zakończenia zadania.

Komentarze

Dodaj komentarz