Tak przed wojną wyglądały tereny, gdzie dziś znajduje się kąpielisko Ruda. Doprawdy aż trudno w to uwierzyć / Archiwum
Tak przed wojną wyglądały tereny, gdzie dziś znajduje się kąpielisko Ruda. Doprawdy aż trudno w to uwierzyć / Archiwum

Styczeń. Wiele życzeń noworocznych m.in. od krawieckiego zakładu Tararów z Gliwickiej, zakładu malarskiego E. Mildnera, Jana Skudrzyka z Piłsudskiego, restauracji Kuminka z Kościelnej, firmy Bracia Michalik-Urbańczyk i syn z rynku, samochodowej firmy W. Krajewskiego z Raciborskiej i innych. Ze sprawozdania rybnickiej parafii za rok 1931: 24 tysiące dusz, 748 chrztów (w 1930 było ich 749), w tym 48 nieślubnych dzieci, 170 ślubów, 340 pogrzebów (203 osób dorosłych, 131 dzieci). Trwa proces brzeski (1931-1933). Byłoby bardzo ciekawe dowiedzieć się, co pisała o tym miejska prasa, ale nie zachował się niestety żaden egzemplarz „Sztandaru Polskiego i Gazety Rybnickiej” z 1931 roku. Filia Śląskiej Szkoły Muzycznej przenosi się na Korfantego 4.

Tragiczne strzały
Luty. Mecz bokserski Sokół Rybnik – KB 06 Mysłowice. Sokół wygrał 9:7. Tym razem niska frekwencja. Mecz hokejowy pod patronatem Śląskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego między drużynami Rybnika i Katowic oraz pokazy par tanecznych. Kurs rytmiczno-plastyczny w filii Śląskiej Szkoły Muzycznej. Zmarł doktor Jan Adamski z Niedobczyc, liczył 30 lat. W radzie miejskiej współpraca sanacji z frakcją niemiecką. Tragiczne strzały policji do strajkujących na Paruszowcu. Biegi narciarskie za motocyklami. Skrzypczyński, Procek i Lipka skazani na 60 zł grzywny za to, że na policji domagali się uwolnienia Czapli i innych aresztowanych kolegów z Paruszowca. Uznano bowiem ich żądanie za ciężki wybryk.
Mistrzem Śląska w boksie rybniczanin Kolonko, wicemistrzem Sobik. W Dąbrowie wykryto, iż robiono tam kiełbasę z psów, a do Rybnika też przywozi się różne tanie wędliny... Marzec. W radzie miejskiej członkowie ChD i NPR ostro wystąpili przeciw nadmiernym, bezwzględnie ściąganym podatkom. Niewielki pożar w koszarach, ale żołnierze szybko sami sobie poradzili. Mecz bokserski Rybnika ze Świętochłowicami (ceny biletów od 1 do 2,50 zł). Rybnik w wagach od papierowej do półciężkiej reprezentowali: Wilczek, Sobik, Kolonko, Bizgwa, Biczysko, Smołka, Baron. We Włoszech w Montelpero w trakcie ceremonii ślubnej w kościele panna młoda zaczęła rodzić. Wyjęczała jeszcze sakramentalne tak, po czym powiła ślicznego dzidziusia.

Stołki najważniejsze
Komentarz do przedstawienia „Śląsk w płomieniach” – w sali sporo powstańców, uczestników dramatycznych wydarzeń. Większość cierpi głód, a tych, którzy kibicowali zwycięstwu i przyłączeniu Śląska do Polski, w gruncie rzeczy mało to obchodzi. Patrzyli z daleka. Dziś najważniejsze są dla nich stanowiska. Lubią być syci. W Raciborzu samobójstwem zakończył życie eksrybniczanin wydawca Józef Muschial. RGW zamknęło kopalnię Charlotta. Kwiecień. Kolejna wiosna. W basenie restauracji Cichego na Paruszowcu można oglądać niedawno odłowionego w stawie Silesii superszczupaka. 3 kwietnia zebranie konstytucyjne RKM Rybnik w restauracji Polonia na 3 Maja. W drugim lokalu Cichego na Sobieskiego zebranie klubu wędkarzy.
Pierwszy rybnicki bieg przełajowy na 5 km. Startowało 50 zawodników ze Śląska. W czasie 18.02 minuty wygrał Emil Wencel z rybnickiego TG Sokół. W gazecie taki tytuł: „Zanik poszanowania cudzej własności wśród młodzieży szkolnej”. Na Śląsku Cieszyńskim Zjazd Harcerstwa. Do Polski ma przybyć twórca skautingu Baden Powell. Ślub starosty Wyglendy z panną Ewą Krystyną Grzesikówną, córką Antoniego Grzesika, budowniczego i radcy miejskiego. Może tak przy okazji nad staw Ruda wróciły bociany. Nowy komendant policji powiatowej Kloske. Dotychczasowy, Niżankowski, awansował do policji wojewódzkiej w Katowicach. Powstały Klub Motocyklistów (dotąd katowicka sekcja w Rybniku) obrał prezesem pana Kidonia z Rybnika.

Przeglądy i zjazdy
Zapowiedziano przyjazd niemieckiego klubu bokserskiego Heros z Gliwic. Na nowym targu przegląd koni z okolicznych miejscowości – roczniki 1918, 1927 i 1928. Karol Sz. aresztowany za usiłowanie gwałtu w Brzeziu. Karol Sz. to mąż zaufania Kasy Pośmiertnej... W święta dyżur w aptece Marjańskiej (na rogu rynku i Rynkowej) pełni doktor Pasternak. W nowym kinie Apollo film dźwiękowy! „Rok 1914”. W Rybniku wojewódzki zjazd delegatów Związku Urzędników i Pracowników Komunalnych, który uchwalił wysłać telegram hołdowniczy do prezydenta Mościckiego. W Świerklańcu znów katowicki teatr z trzyaktowym spektaklem. We Lwowie rozpoczął się proces Gorgonowej. Na Wiśniowcu koło szpitala wielkie ognisko harcerskie.
Poza tym zaczęło się postępowanie upadłościowe znanej firmy Braci Żurków. Zarządcą masy upadłościowej został pan Borzęcki z Rybnika. Mecz Rybnik 20 z Żydowskim Klubem Sportowym Katowice. Na Raciborskiej przyjmuje nowy lekarz doktor B. Marcinek. Trwa proces robotników – uczestników tragicznych zajść na Paruszowcu. Oskarżeni w wieku od 17 do 26 lat. Zeznawał m.in. komendant posterunku paruszowieckiego starszy przodownik Harazim. Informacja o bezpłatnej przychodni przeciwgruźliczej PCK na Klasztornej (Juliusz), w której stosuje się naświetlania lampą kwarcową. Maj. Na 1 Maja zakaz wyszynku. Młodzież gimnazjum i szkoły handlowej z okazji 3 Maja w Świerklańcu wystawia „Wesele” Wyspiańskiego. Pawłowi Lipce skradziono sześć gołębi pocztowych za 15 zł.

Zamęt z garnizonem
Włamanie do spółdzielni Rolnik na Jankowskiej. Z willi pana F. na ul. Marjańskiej wyprowadził się oficer, po którym wolne mieszkanie za zgodą właściciela przydzielono podinspektorowi Kloske. Tymczasem okazało się, że tutejszy garnizon rezerwował mieszkanie dla swego oficera. Doszło do niezłego zamieszania z demonstracją siły włącznie. Prawdopodobnie powodem była niefrasobliwość urzędników magistratu. W sądzie A. Trunkhardt przeciw naczelnemu „Rybniker Anzeiger” May\'owi. Na stadionie pływackim Ruda będą prysznice! W niedziele i święta stały koncert radiowy. Członkowie Sokoła mają zniżki, np. na łódki, kajaki, kabiny. Do tego dobra restauracja. A wszystko dzięki przedsiębiorczości dzierżawcy obiektu, panu Śmieji.
Czerwiec. W wieku 50 lat zmarła zacna pani Joanna, żona browarnika Hermanna Muellera. Pogrzeb odbył się 31 maja w Gliwicach. Na klepsydrach podpisany właściciel browaru Zygfryd Mueller. Wyścigi motocyklowe Rybnik – Żory – Stanowice – Rybnik. Rybnik reprezentowali Mydlak i Kopiec. Przed sądem w Rybniku za oszustwa stanął Rolf W. Od właściciela tartaku w Niedobczycach wyłudził 200 tysięcy franków szwajcarskich! Zespół mandolinistów Melodja z kopalni Ema urządził koncert w radlińskich Obszarach w znanym zajeździe Roberta Barteczko. Dochód na bezrobotnych gminy Radlin. Redaktor Knapczyk przed sądem z oskarżenia sanacji – napisał, że ta swymi głosami przyczyniła się do wyboru Niemca na przewodniczącego rady miejskiej, w której na 30 członków polskie mandaty sprawuje 23 członków.

Zapędy sanacji
Na Raciborskiej często dochodziło do scysji pomiędzy dzierżawcą piekarzem H. a właścicielką posesji T. Wynajęła trzech zbirów z Rydułtów. Jednym z nich był Augustyn B. Zaczepili czeladników H. Na nieszczęście dla nich któryś z piekarzy okazał się lepszy od nożowników i w trakcie walki jednego z nich zabił, a Augustyna B. ranił (później sąd go uniewinnił – obrona konieczna). Ukazała się książka o tym, jak Lloyd George odwiódł króla Jerzego od zaproszenia jego kuzyna, cara Rosji, do Anglii, w skutek czego bolszewicy zamordowali Mikołaja II z rodziną. Narodowy Ruch Robotniczy w Rybniku na zebraniu pod przewodnictwem pana Klamy uchwalił stanowcze weto wobec zapędów sanacji do ograniczania autonomii śląskiej.

Brakuje roczników
W archiwach nie zachowały się wydania „Sztandaru Polskiego i Gazety Rybnickiej” z 1931 roku. Nawiasem mówiąc, zupełnie podobnie było w latach 1923-1924. Tymczasem nadmieńmy, że w lipcu 1922 Wojciech Korfanty został tak naprawdę wybrany premierem, lecz weto naczelnika Piłsudskiego uniemożliwiło mu stworzenie gabinetu. Z roku 1931 także mamy niewiele wiadomości, a ich podstawą są zapisy z 1930 i 1932 roku. Wiadomo, że rok 1931 rozpoczął się od likwidacji Urzędu Celnego w Rybniku. Także ekspozytury w Chwałowicach i Paruszowcu oddano pod nadzór Urzędu Celnego w Suminie. Właśnie dlatego w tym wydaniu jest Rybnik w roku 1932, a ponieważ informacji jest bardzo dużo, przedstawiamy tę opowieść w dwóch odcinkach.

Komentarze

Dodaj komentarz