Młodzi ludzie na kominie cegielni Janasw w trakcie jej budowy. Brunon Janas, syn właścicieli, służył w RAF-ie. Zginął pod koniec drugiej wojny światowej / Zdjęcie archiwum
Młodzi ludzie na kominie cegielni Janasw w trakcie jej budowy. Brunon Janas, syn właścicieli, służył w RAF-ie. Zginął pod koniec drugiej wojny światowej / Zdjęcie archiwum

Na pierwszej stronie pierwszego numeru artykuł mgr. A. Mrowca. Później m.in. powiadomienie o otwarciu nowej restauracji na Łony w kamienicy Rospenków (obecnie bank) Pod Szpontem. Do nowego lokalu zaprasza jego szef, mgr filozofii A. Mrowiec. Nie pierwszy to i nie ostatni w Polsce humanista, który – tak dawniej, jak i dziś – zmuszony został do (proszę wybaczyć słowo) przebranżowienia. W lokalu bywał starosta Wyglenda. Spaliła się doszczętnie fabryka skór Salus, własność znanych w mieście braci biznesmenów. Kawiarnia Apollo zaprasza na Epifanię. J. Wilczyński informuje, że od 1 lutego przenosi skład żelaza i materiałów budowlanych z Kościelnej na Sobieskiego do kończonego budynku, który postawił w miejscu domku typowego dla dawnej zabudowy. Wjazd furowy od strony placu Wolności. Zachowały się na szczęście jeszcze takie domki.

Szkoda miejsca
Kolejna istotna wiadomość u zarania nowego roku – szkoła muzyczna braci Szafranków przeniosła się z dniem 1 stycznia z bocznej Łony, z gościnnego domu wydawnictwa M. Kwiatkowskiego, do Polonii na 3 Maja. Doprawdy żal, że nie ma dziś tego zasłużonego miejsca, które zniszczyli Niemcy, podobnie jak Bombaju, który zawalił się już po wojnie. Na komisariacie policji można odebrać po udowodnieniu aparat radiowy, który w krzakach znaleziono koło szpitala Spółki Brackiej. Wciąż działający Związek Byłych Marynarzy powiadamia o zebraniu w lokalu stadionu Ruda. Zmarł właściciel Starej Apteki Wojciech Bysiek. Następczyni tronu Holandii księżna Julianna w Polsce. Pani Helenie z rynku skradziono z balkonu na pierwszym piętrze bieliznę! Po interwencji sprostowanie, że adres się zgadza, lecz chodziło o altanę balkonową na tyłach kamienicy.
W Rybniku kurs dyrygentów chóralnych. Rozpoczął się sezon hokejowy. W rewanżowym meczu RKH Rybniczanka pokonała Klub Hokejowy z Chwałowic 5:3 (1:3, 2:0, 2:0). Na Gliwickiej u prezesa inż. J. Piechoty spotkanie miejskiego oddziału Związku Techników Rzeczpospolitej Polskiej. W Gaszowicach pobito naczelnika gminy Lukoszka podczas kwestowania na pomoc zimową dla ubogich. Niektórym nie spodobały się słowa, że skoro mają na wódkę, to powinni też mieć grosz na biednych. W katowickim szpitalu wielkie nieszczęście. W trakcie rutynowego, zdawać się mogło, zabiegu chirurgicznego nosa zmarł ośmioletni synek naddyrektora RGW inż. Krupińskiego. W lokalu Panderowej na Jankowickiej zebranie Sprzedawców Wyrobów Tytoniowych. Kolejny kurs ratowniczy PCK. Katastrofa kolejowa w Mysłowicach. Sześciu zabitych, 56 rannych.

Mania wędrowania
„Mania łazikowania po Polsce” – ludzie ostatnio odczuwają potrzebę wędrówek, podczas których chcą poznać własny kraj wzdłuż i wszerz. Kolejny mecz hokejowy GKS Żory – Rybniczanka 0:6, ale już z Dębem Katowice 1:5. A w Świerklańcu poznaniacy z operetką „Wiktoria i jej huzar”. Jan Myśliwiec zaprasza do nowego składu męskich materiałów ubraniowych, konfekcji damskiej i dziecięcej. „Zbiegowisko bezrobotnych przed starostwem w Rybniku”. „Stulecie śmierci Aleksandra Puszkina”. „Sześć lat więzienia za spędzenie płodu”. Faktycznie za uśmiercenie kobiety podczas zabiegu. Warunki nauki w handlówce rzeczywiście fatalne. Dokuczliwe mrozy – dbajcie o ptaszki. Naczelnikiem Knurowa zostaje pan Lipiński. „Rada miejska dobrze zaczyna nowy rok”. U ojców misjonarzy czterodniowy kurs ogrodniczy. Pewnie ojciec Drobny w swym żywiole.
Żydowska firma Aronstamma poleca swe Białe Tygodnie. 31 stycznia umiera wicewojewoda białostocki Alfons Zgrzebniok, wojskowy dowódca I i II Powstania Śląskiego. Legendarna postać, którego brawurowa młodość to gotowy scenariusz filmowy. Po raz kolejny potępia się treści przekazywane dzieciom w „Płomyku” i „Płomyczku” przez lewicowy Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zmarła Franciszka Szymurowa odznaczona Gwiazdą Śląską i Krzyżem Zasługi. „Potworne zbrodnie czerwonych oprawców w Hiszpanii” (o okrucieństwach drugiej strony raczej cicho). Poznaniacy z „Domkiem trzech dziewcząt”. Bilety u p. Tatarczyka w cenach od 75 groszy do 2,50 zł. Na budynku naprzeciw magistratu Żyd Schimmelwitz z okazji imienin pana prezydenta Mościckiego wywiesił flagę narodową. Pięknie. Tyle że czerwone jest u góry, a białe na dole.

Króliki karakułowe
Trzy pokoje z kuchnią i łazienką do wynajęcia na Piasta 16. „W Anglii wyprodukowano króliki, których skórki dokładnie imitują karakułę”. Uroczysty pogrzeb A. Zgrzebnioka. Mszę koncelebrował sam biskup Gawlina. Obecny wojewoda Grażyński i inne znane osobistości (wiele zdjęć z ceremonii można znaleźć w NAC). O dziejach gimnazjum im. K. Miarki w Żorach. „Cegła i żelazo drożeją”. Konstanty Borczyk, wirtuoz – wiolonczelista powraca do Rybnika. Zmiany siedzib kilku firm rybnickich. W kawiarni Apollo koncert spacerowy dla dzieci. „Cztery miesiące więzienia dla Trunkhardta za obrazę kanclerza Adolfa Hitlera...” (mała notka ze znakiem zapytania – nawet teraz! – pomiędzy słowami „Katolische?Volkszeitung”). Ceny chleba: 32 grosze za razowy, 36-37 groszy za pytlowy (dotyczy 1 kg). „Cuda w Łaziskach Górnych, czyli o sektach”.
„Powiat rybnicki posiada najwięcej rowerów”. Co dwie godziny autobus z Krakowa do Katowic”. Zebranie działkowców rybnickich. Oburzenie: Śląski Fundusz Gospodarczy nie chce udzielać miastu i powiatowi pożyczek budowlanych. Karol Jokel skarbnikiem w LOPP. „Sprzedam tanio bilard automatyczny. Antoni Ciałoń, Rybnik, Restauracja pod ratuszem”. Redaktor Trunkhardt zasądzony „...za ponowną obrazę kanclerza Hitlera przez zamieszczenie jego karykatury. Za to otrzymał sześć miesięcy więzienia z zawieszeniem na trzy lata. Poza tym coś, co zwykle określa się mianem pomówienia. Na sprzedaż budowiska przy dworcu PKP – 3000 metrów kw. „Przystępujemy do budowy szkoły handlowej w Rybniku”. Wycieczka narciarska na Pilsko.

Przyjazd nacjonalisty
Przyjazd do Polski po długiej niebytności najstarszego syna księcia pszczyńskiego, w przeciwieństwie do Bolka zagorzałego nacjonalisty niemieckiego. Czy na tron austriacki wrócą Habsburgowie... 50. urodziny księdza dziekana Reginka. Maria Wilkowska informuje, że przeniosła swój renomowany Magazyn Mód z rynku (przylegał do Hotelu Polskiego) na Sobieskiego. Najnowsze wieści z obrad żorskiej rady miejskiej. „Bombowy zamach na więzienie w Mysłowicach”. „Niesłychany napad na teatr katowicki w Mikulczycach”. Agnieszka J. z Rydułtów przepuściła pieniądze, które jej mąż listonosz ukradł w 1933 roku. A było tego... 30 tys. zł. „Pożyteczna praca Sokolstwa okręgu rybnickiego”. Ktoś, kto założył własny ogródek, chętnie odstąpi swój działkowy na kolonii ogrodników działkowych Ogródek. Bronisław Czech mistrzem Polski w kombinacji alpejskiej.
Wielka powódź nad Brdą koło Bydgoszczy. Franciszkanie budują kościół „mniej więcej tam, gdzie znajduje się kuźnia pana Sobika”. Niespodziewanie zmarła Maria Wilkowska, najbardziej znana w mieście stylistka mody. „Nakrycie szajki komunistycznej w Rybniku”. „Z widłami na komornika sądowego”. „Wańkowicz przybywa do Rybnika”. W Apollo „Noc przed bitwą”, „Mała mateczka” i „Powrót Frankensteina”. Ktoś na ścianie nowej szkoły wysmarował smołą „katolicka szkoła” w proteście przeciwko opieszałości magistratu w kwestii umieszczenia takiego napisu, mimo licznych nalegań społecznych. Dziennikarz, podsumowując stwierdza, iż szkoda jedynie, że sprawcy narazili miasto na niepotrzebne koszty. „Pociąg Lux-Torpeda najechał na pociąg towarowy” (koło Częstochowy.) Pięciu zabitych, 40 rannych.

Z frontu i nie tylko
Zamknięcie hurtowni tytoniowej w Rybniku pana Piechoczka. „Przyjęcia do Szkoły Podchorążych Lotnictwa kształcącej na oficerów zawodowych”. W Rybniku założono spółdzielnię kupiecką Kredyt. Na Grażyńskiego trawniki do wynajęcia. W Apollo Szczepcio i Tońcio w „Będzie lepiej” i „Moskwa – Szanghaj z Polą Negri, a w Bałtyku „Człowiek – wilk”. Podziękowania z Ochojca za udział w ostatniej drodze właściciela tartaku Ludwika Machoczka. „Absolwentka Szkoły Handlowej znajdzie płatną praktykę. Info w redakcji”. Z frontu w Hiszpanii: powstańcy atakują Bilbao. W Żorach kancelarię otwarł mecenas Alfons Kuszka, Rynek 9. To już 35-lecie Banku Ludowego w Rybniku. „250000 złotych długu umorzono Rybnikowi" – burmistrz Weber w stolicy. W Chwałęcicach popełnił samobójstwo strażnik graniczny. „Wystawa wnętrza domowego w Rybniku”.

Komentarze

Dodaj komentarz