Archiwum / Część parku maszynowego Rybnickiej Fabryki Maszyn, ktra w okresie międzywojennym prosperowała bardzo dobrze i zatrudniała wielu ludzi. W 1937 roku gazeta donosiła, że Ryfama jest w stałym rozwoju
Archiwum / Część parku maszynowego Rybnickiej Fabryki Maszyn, ktra w okresie międzywojennym prosperowała bardzo dobrze i zatrudniała wielu ludzi. W 1937 roku gazeta donosiła, że Ryfama jest w stałym rozwoju

Do miasta zjeżdża czteromasztowy olbrzym, czyli cyrk Colosseum. 20 numerów do obejrzenia w sobotę i niedzielę o 16.30 i 20.30. „Oblężenie spelunki rybnickiej przez kobiety” – na Gliwickiej przed domem R. zebrały się żony, aby stanowczo zaoponować przeciw zbyt długim godzinom urzędowania lokalu. Pogrzeb inspektora szkolnego Stokłosy. Ludzie zaczęli żalić się, że przy kawiarni Apollo zrobiło się zbyt głośno. Pobór rocznika 1916. W gospodarstwie Trojanowskich dzieci wznieciły pożar. Alojzy Borgiel zaprasza na Rynkową, gdzie prowadzi wyszynk Browaru Rybnickiego, na tanie i smaczne obiady i kolacje. Złodzieje w radioskładzie Heleny May. Zniknęły cztery aparaty radiowe. Jeden odnaleziono na Hutniczej. Ślub córki prezesa rady miejskiej Alojzego Prusa „pani magister Reginy z panem magistrem Tadeuszem Kosmalskim”.

Zakazy i afery
Zarówno w Apollo, jak i Bałtyku film wojenny „W zamieci ognia i żelaza”. „Konsekracja księdza biskupa Bieńka. Stolica Apostolska wyróżnia Ślązaków”. W Anglii pierwsze monety z wizerunkiem nowego króla. Właściciel likwiduje efemerydę z Łony, czyli lokal Pod Szpontem. Znalazły się trzy radia w stogu siana na Ligockiej. Do Hotelu Polskiego zaprasza Śląska Szkoła Tańców. Tak w Apollo, jak w Bałtyku przedwojenny hit z kreacją Grety Garbo „Dama Kameliowa”. Urząd policji miejskiej przypomina, że na 1 Maja obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. Afera maturalna w Małopolsce – wykradziono tematy egzaminacyjne. W nowej szkole kurs francuskiego dla tych, co zwiedzą wystawę światową w Paryżu i Francję. Kurs prowadzi mgr Józef St. Kutt. Wiosenne zawody konne w Żorach i otwarcie targów w Poznaniu. W mieście zjazd ogrodników działkowych.
„Międzynarodowy przestępca usiłował zbiec z tutejszego więzienia”. W Żorach żona pokłuła męża nożem. „Obywatelstwo domaga się otwarcia wreszcie ubikacji miejskich na placu Wolności”. Strajk w fabryce mebli Jojki. Dodajmy od razu, że szybko dzięki owocnym negocjacjom zakończony. Występ szkoły muzycznej w gimnazjum. Katowiczanie z komedią Molnara „Wesoła wróżka”. W roli tytułowej Zofia Grzębska, a „kapitalną postać najbiedniejszego adwokata w mieście” kreuje Roman Górowski. Duce odradza Imperium Romanum. Po Libii jeszcze trochę mu zostało, ale co to dla niego... Wielka katastrofa sterowca Hindenburg. W Żorach święto ognia. To już antysemityzm, a nie walka ekonomiczna – głosami 140 do 103 zdecydowano o wykluczeniu Żydów ze Związku Lekarzy Polskich. Podobna sytuacja wcześniej w palestrze.

Autonomia na forum
„Nowy zamach na polskość Mikołaja Kopernika”. Tym razem w Paryżu na wystawie światowej. Powraca temat autonomii śląskiej i granic województwa śląskiego. Napad na Gintera, syna rybnickiego restauratora Sodomanna. W Apollo Flip i Flap. Polska zdobywa drużynowe mistrzostwo Europy w boksie. Uroczyste otwarcie IX Targów Katowickich. Zmarł burmistrz Żor Adam Rostek (ur. 1890). Mistrz rzeźnicki D. z ul. Piłsudskiego pozostawił bez dozoru furmankę. Przejeżdżający samochód tak spłoszył konie, że przewrócił się i złamał nogę. Włamanie do jubilera na Sobieskiego. Tydzień strażacki. W Lędzinach zapadła się ziemia. W związku z przekazaniem przez RGW wojsku tankietki w Rybniku spodziewanych jest nawet 5000 górników. „Olbrzymi pożar w Poznaniu. 2 miliony litrów spirytusu zniszczył ogień. 4 miliony zł szkód”.
Pojawiły się pogłoski o likwidacji „Oberschlesische Kurier”. W Lublinie ukarano byłego sędziego i prokuratora za łapownictwo. Część niemieckich katolików postuluje wpisanie „Mein Kampf” na indeks kościelny. Zięć zastrzelił teścia w sali sądowej. Mgr A. Mrowiec do dr. Miedniaka: „za udany zabieg przy zakażeniu krwi mojej żony Anny składam tą drogą wyrazy pełnego uznania i podziękowanie”. „Wyskoczyła z okna zakładu wychowawczego” (w Jedłowniku). W Apollo „Płomienne serca”, film godny obejrzenia. „Cały świat katolicki oburzony. Mowa Goebbelsa przeciw Kościołowi i duchowieństwu”. Premierem Anglii Chamberlain. Zjednoczenie Zawodowe Polskie w Rybniku domaga się utrzymania autonomii śląskiej. Hiszpania: Niemcy zbombardowali port Almeria. „Śląsk nie chce być połączony z Krakowem”.

Bałagan u Sowietów
Obchody jubileuszu 15-lecia przyłączenia Śląska do Polski. „Bałagan w Sowietach. Marszałek armii bolszewickiej i siedmiu generałów rozstrzelanych”. Przedstawiciele kupiectwa na uroczystości rozdania świadectw w szkole handlowej. Poznań w Świerklańcu. Tym razem z operetką „Wesoła wdówka”. Słuchacze nie tylko wewnątrz, ale też na Kościelnej. Kolej dopuszcza do przeładowania wagonów. Bezprocentowa kasa pożyczkowa (chrześcijańska). Pamiętamy, że nie tak dawno tego typu kasę ostro krytykowano. Nowym burmistrzem Żor Florian Leśnik, naczelny sekretarz miejski i policyjny. Zabrania się brać rowerzystom „pasażerów na rurkę”. To się nie podoba, ale ze względu na wypadki władze mają rację. Kolejne tytuły: „Jak zginął Tuchaczewski”. „Niskie zarobki powstańców”. „Biedaszyby znikają”.
Z zakładu psychiatrycznego zbiegła pacjentka. Utopiła się w stawie. Za brak dozoru odpowie dyżurująca pielęgniarka. Na Górnym Śląsku przestała obowiązywać konwencja genewska i Niemcy stają się braćmi... Koniec niemieckiego gimnazjum w Rybniku, ale to nie wynik wygaśnięcia konwencji, ale stale spadającej liczby uczniów. Maszt cyrkowy spadł na cyrkowca w Rybniku. Spór premiera Składkowskiego z księdzem metropolitą Sapiehą w kwestii przeniesienia trumny marszałka Piłsudskiego. W Apollo kolorowy film „Tańczący pirat” i „Czarujące oczy” z Marthą Eggerth. Trwa nagonka medialna na księdza metropolitę. W świątyni św. Antoniego elektryfikacja (cytujemy) organów. Gazeta przypomina, że mamy w Rybniku świetną firmę organową. „Radio polskie grzeszy”, czyli ciąg dalszy presji na księdza metropolitę.

Kraksa furmana
Śląskie Linie Autobusowe uruchomiły trasę Katowice – Rybnik – Jastrzębie Zdrój. Koronacja króla Cyganów w Warszawie. Walka między wojskami chińskimi a japońskimi rozgorzała na dobre. Wielka manifestacja w Katowicach. ChD i NPR bronią autonomii śląskiej. Udane zawody konne na Rudzie. Zlikwidowanie szajki złodziei w Knurowie. „Pijany furman najechał na dom składu fryzjera Korbasiewicza Feliksa przy ulicy Mikołaja Reja, w skutek czego rozbił szklaną płytę reklamową wartości 70 zł”. Piękne zdjęcie Joe Louisa, mistrza świata w boksie. Nadzwyczajna sesja parlamentu w sprawie zatargu wawelskiego. Japonia sięga po Chiny. „Żydzi amerykańscy przeciw Polsce”. W kopalniach coraz większe zatrudnienie. Kościół św. Antoniego modernizowany. Wszystkie świątynie w Rosji mają być zniszczone. „Sowiecka subwencja dla ruchu bezbożności”.
Prasa światowa donosi o nagłej śmierci Marconiego. Głośna sprawa porwania dziecka w Katowicach wikła się. No, nie nauczy się tych rybniczan – zamiast w polskim kupują w sklepie żydowskim. I to jeszcze materiały budowlane. Powód do prawdziwej dumy: „Rybnik – ognisko kultury muzycznej”. Panowie trochę zszokowani, bo w Apollo „Zwyciężyły kobiety”. Drugi film to „Kochaj i nie płacz”. Ależ ciekawostka – dwie miniaturowe książeczki ucznia Śląskich Zakładów Technicznych. W powiecie rybnickim tworzy się Obóz Zjednoczenia Narodowego. Pan Hetman na ul. Piłsudskiego zaprasza do kupna świeżych ryb. „Zawrotne pensje dyrektorów cukrowni”. I takie rzeczy się zdarzają: „Skradli bezrobotnemu koledze złoty zegarek”. W Niewiadomiu przyłapano złodziejki z Czeladzi i Będzina. Nowe taryfy podatku od psów.

Aktorska ksywa
Rząd skrócił czas pracy w górnictwie. W kinie Harry Piel w „90 minut postoju”. Dodajmy, że ktoś, kto wszedł na (nieistniejący już) komin browaru na placu Wolności, nosił jako ksywę nazwisko właśnie tego aktora filmów przygodowych. „Antychrześcijańskie praktyki Związku Położnych” (chodziło o udział w chrztach). Rybnik bez wieprzowiny – „brak tego środka spożywczego odczuwa ludność bardzo...”. Straszna katastrofa kolejowa pod Paryżem. 25 zabitych, około 60 rannych. Niedaleko Niedobczyc także doszło do katastrofy kolejowej. Pochodzący z tej miejscowości budowniczy Niedziela wykonawcą Muzeum Śląskiego. „Nowy kościół na Smolnej szybko wzrasta”. Dom, w którym był więziony marszałek Piłsudski, ofiarowano państwu polskiemu. Przekazał go polskim przedstawicielom burmistrz Magdeburga.

1

Komentarze

  • od er Rybnik w polowie 1937 25 lipca 2012 21:24 Coś mi się wydaje,że historia kołem się toczy... Dziś podobny niepokój i wzrost różnorodnych zagrożeń tak wewnętrznych jak i zewnętrznych...

Dodaj komentarz