Wiktor Kopiec w swojej wytwrni wdek i likierw, przy ktrej miał restaurację. Wiosną 1938 roku browar Okocim przyznał jego firmie wyłączność na sprzedaż swoich wyrobw / archiwum
Wiktor Kopiec w swojej wytwrni wdek i likierw, przy ktrej miał restaurację. Wiosną 1938 roku browar Okocim przyznał jego firmie wyłączność na sprzedaż swoich wyrobw / archiwum

 

 

Olimpiada jednak pod znakiem zapytania? Niemcy planują rozbiór Czechosłowacji. Liga Morska organizuje w Rybniku Dni Kolonialne. I nie chodzi o tzw. sklepy kolonialne. Chodzi o to, że Polska koniecznie potrzebuje kolonii zamorskich. Do kupienia motocykl Sachs pojemność 100 ccm. Wystawa kupiecka w Hotelu Polskim. Kioski tytoniowe mają obowiązek sprzedaży znaczków pocztowych. To, że magistrat zbuduje halę targową, to kaczka dziennikarska. Może hala powstanie, ale za 10 lat. Na własną prośbę na emeryturę przeszedł inspektor policji miejskiej Sztwiertnia. Zmarł rybnicki budowniczy Czarnecki, który bardzo nieszczęśliwie spadł z roweru na Sobieskiego. Przeleżał kilka dni bez przytomności. Natomiast w Paryżu zmarł słynny bas operowy Szalapin.

 

Budujmy katedrę

 

Pojawił się cykl wierszy Olgi Mieszaniec. Gazeta otwarła „Kącik dla miłośników psów rasowych”. Są również opisy kwiatów – Forsythia ornantissima, czyli inaczej mówiąc, złoty deszcz wiosenny. Znowu doszło do próby ucieczki z rybnickiego więzienia. Rybnik buduje dworzec autobusowy na placu Wolności – najszczęśliwszym to miejsce na pewno nie jest (cytat). Na Smolnej nowe planty, co oznacza piękną zieleń przed nowym kościołem franciszkańskim. Cały Śląsk buduje katedrę. Wzywa się też rybniczan do pomocy w dokończeniu imponującego gmachu zakładu misjonarzy Słowa Bożego. W polityce – tragedia Austrii w ilustracjach. Słowa wielkanocne: „Nieukojone jest serce ludzkie na ziemi w swej tęsknocie za prawdziwym życiem...
Mapka i tytuł „Po połknięciu Austrii – Czechosłowacja w kleszczach” (po jej aneksji w identycznej sytuacji znalazła się Polska). W lokalu pana Zimonia na Smolnej uroczysta akademia Stronnictwa Pracy. Z myślą o najmłodszych – dbajmy o świeże powietrze dla niemowląt. Niezwykle oryginalne życzenia wielkanocne przesłał rodzicom Brunon Janas (potem pilot RAF-u, zginął pod koniec wojny – przyp. autor). Nadleciał nad Niedobczyce, nie tylko pomachał skrzydłami, ale zrzucił kartkę z życzeniami na podwórze rodzinnego domostwa. W Rybniku sokoli bieg na przełaj. Żywiołowy protest w Rybniku przeciwko aresztowaniu Polaków na Śląsku Opolskim. Wicepremier Kwiatkowski z programowym odczytem w katowickim teatrze. Trwają prace nad wykończeniem rybnickiego stadionu.

 

Na zlot Sokoła

 

W Apollo tłumy na „Pani Walewskiej”. Kawaler bocian wrócił nad Rudę i wypatruje (cytat) samotnie na towarzyszkę życia. Przy okazji potępienie dla kolei za nieludzkie traktowanie zwierząt podczas transportu. Kolejny raz Dzień Lasu. Zmarł nestor mistrz piekarski i jednocześnie właściciel kawiarni na Raciborskiej Fr. Szolc. Ignacy Paderewski o katowickim exposé ministra Kwiatkowskiego. Wzrost floty polskiej (m.in. związany z RGW Robur VIII). Nie należy przesadzać z witaminami. Rozprawa przeciw adwokatowi z Żor. W Domu Misyjnym rybniczanie i nie tylko mogą zwiedzać wystawę unikalnych pamiątek plebiscytowych zgromadzonych przez ojca Emila (był to największy tego typu zbiór na Śląsku).
Pociąg popularny Rybnik – Lwów, czyli wyprawa na planowany zlot Sokoła. Łańcuch prasowy na Obronę Narodową w Rybniku. Dr Miedniak wniósł sprawę przeciw Zakonowi Maltańskiemu o bezzasadne zwolnienie go ze stanowiska w 1936 roku (wygrał ten proces). W kinie Stokłosów „7 policzków, 7 pocałunków” i „Zemsta Tarzana”. W Rybniku najlepsze florecistki i największy komik Władysław Walter. Jedz ryby, a będziesz mądry. Browar Okocim powiadamia o wyłączności na sprzedaż swego wyrobu na (cytat) miejscowość Rybnik i okolicę firmie Wiktor Kopiec. O wizycie Hitlera we Włoszech – czemu nie był w Watykanie. Zmarł poseł Jan Dziuba. Zebranie konstytucyjne Ozonu (Obóz Zjednoczenia Narodowego). Inspektor pracy w Rybniku.


Podatek od zbytku

 

Inżynier Oszczakiewicz ze względu na podeszły wiek po sześciu latach na stanowisku przeszedł na emeryturę. Zastąpił go inżynier Wesołowski. O podatku od przedmiotów zbytku. Święcone Związku Akademików Górnoślązaków w Warszawie. W boksie Ameryka – Europa 10:6, niemniej w Chicago Polak Kolczyński znokautował O’Malleya, którego czterokrotnie zapoznał z deskami ringu. I znowu fanfary w mieście: Rybnicki organmistrz buduje organy dla katedry śląskiej. Trzeba coś zrobić, bo autobusy przepełnione. Zwłaszcza do Katowic. Kto otrzyma stację benzynową na placu Wolności? Cyrk Staniewskich w Rybniku. Wicemistrz Anglii Woolverhampton – Śląsk 4:4. Wojska niemieckie na granicy Czechosłowacji. Mistrzostwa świata w piłce, Polska – Irlandia 6:0.
Śmierć znakomitego lotnika Babuszkina. Katastrofa samolotu sowieckiego. 25 lat sławnego chóru Seraf. Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie zgromadził kilkaset tysięcy ludzi. Pięciolecie pracy żorskiego Hufca. Zmarł mistrz rzeźnicki i restaurator Józef Wilczok. RGW informuje, że nowy szyb w Jedłowniku na ukończeniu. Na 3 czerwca zapowiedział się w Świerklańcu teatr katowicki z szampańską komedio-farsą pod tytułem „Musisz być moją”. To perypetie współczesnego Don Juana obrazujące odwieczną walkę płci”. Adwokat z Żor mecenas W. stanął przed sądem. Natomiast w Katowicach wykryto wielką aferę dewizową. „Wielki zlot harcerstwa polskiego w Rybniku”. Nowa placówka rybnickich miłośników psów rasowych. Trwa przebudowa placu Wolności. Dalej gazeta drukuje wiersze Olgi Mieszańcowej.

 

Dziwolągi telefoniczne

 

Zielone Święta nad Rudą. W Apollo „Księżniczka cygańska”. Mistrzostwa świata Brazylia – Polska 6:5. Niesamowicie emocjonujący mecz. Dziwolągi w spisie abonentów telefonicznych, np. szukając wojewódzkiego urzędu budowlanego pod hasłem urzędy, nie można go znaleźć. Pod literą w też nie. Okazuje się, że jest pod urzędami... stanu cywilnego. Nieźle budowlańców pożenili. Na mocy ustawy z 25 marca z 1938 detaliczna sprzedaż piwa, wina owocowego i miodu jest wolna od opłat akcyzowo-patentowych. Zwolnienie dotyczy też kawiarń, jadłodajni itp. Wina gronowe dalej podlegają w/w opłatom. Miasto winno wreszcie zająć stanowisko w pewnej drażliwej sprawie obyczajowej.
Chodzi o, jak byśmy dziś rzekli, panie z branży, które napastują przechodniów na całej długości ul. Kościuszki, przez co można odnieść wrażenie, że (tu cytat) nasze piękne miasto jest miastem zepsucia. Nie to, co dzisiejsze bezpruderyjne dyskretne agentki. W Świerklańcu „Czar walca”, operetka Straussa, jedna z jego pereł. PSS w Rybniku organizuje dzień spółdzielczości. U ojców franciszkanów z wizytą goszczą przedstawiciele kapituły prowincji wielkopolsko-śląskiej. Doktor Miedniak wygrał sprawę z Zakonem Rycerzy Maltańskich. Zmarła Gertruda z domu Winkler, żona dyrektora rzeźni miejskiej. Przedstawiciel urzędu wojewódzkiego zachwycony położeniem rybnickiego stadionu, który będzie właśnie teraz wykańczany.


Mistrzowskie florecistki

 

Louis już w pierwszej rundzie sierpowym położył Schmellinga. W psim kąciku można poczytać o terierze szkockim. Na obronę narodową łańcuch prasowy zebrał 2000 zł. Poznaniacy przyjechali do Świerklańca z operetką „Gejsza”. Zmarł dyrektor Polskiego Radia. Niemcy budują kolejny obóz koncentracyjny (pewnie dziś też zaliczany do polskich obozów – przyp. autor). Dla miłośników czworonogów w gazecie tekst pt. „Jak rozpoznać psa wściekłego?”. Rybniczanki zdobyły we florecie mistrzostwo Polski.

 

Komentarze

Dodaj komentarz