Nasze gimnazjalistki śpiewają dla rumuńskich gospodarzy / Archiwum
Nasze gimnazjalistki śpiewają dla rumuńskich gospodarzy / Archiwum

Oba samorządy dobrze się znają, bo od kilku lat ze sobą współpracują. Z kolei gimnazjaliści z gminy Świerklany przyjechali na Bukowinę Rumuńską nawiązać kontakty z rodzinami polskiego pochodzenia. Wyprawa, a szczególnie wizyta w Domu Polskim, przyniosła wiele wzruszających chwil.
Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach oraz Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach wspólnie realizują projekt „Z Januszem Korczakiem wśród polskich dzieci na Bukowinie”. W jego ramach piętnaście uczennic pod opieką nauczycieli odbyło podróż na Bukowinę Rumuńską. – Realizowany przez nas projekt jest kontynuacją wcześniejszego, zatytułowanego „Odkrywamy Kresy Wschodnie Dawnej Rzeczypospolitej”. Znalazł się on na honorowej liście przykładów dobrych praktyk zamieszczanych na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach – mówi Maria Rduch, dyrektor świerklańskiego gimnazjum.
Świerklańską szkołę reprezentowała część zespołu wokalnego Gaudeo oraz uczennice z klasy, w której trwa realizacja innowacyjnego pomysłu pedagogiczna „Młodzi artyści”. W rumuńskich szkołach w Kaczyce i Partestii de Sus gimnazjalistki świetnie się spisały, prezentując program artystyczny oraz prace związane z postacią i działalnością Janusza Korczaka. Dzięki temu rumuńska publiczność miała okazję poznać przynajmniej ułamek kultury i historii Polski. Były wreszcie spotkania polskich dzieci i młodzieży z rumuńskimi rówieśnikami o polskich korzeniach.
– Wizyta w Domu Polskim w Kaczyce u państwa Krystyny i Michała Cehaniuków, animatorów polskości, jest efektem współpracy między gminami Kaczyka i Świerklany oraz powiatem rybnickim. Z ogromną radością i dumą patrzyliśmy na pomnik papieża Jana Pawła II przed bazyliką w Kaczyce – wspomina niedawny wyjazd dyrektor Maria Rduch. Młodzież miała okazję zwiedzić kopalnię soli w Kaczyce oraz unikatowe w skali świata malowane monastyry. Mogła też podziwiać przepiękną przyrodę Karpat Zachodnich. Kilka dni spędzonych w Rumunii zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy szkołami.
Goście z gminy Świerklany otrzymali także zapewnienie od rodzin polskiego pochodzenia, że będą one dbały o swoje korzenie. Dowodem tego jest m.in. film „Kaczyka. Jest takie miejsce”, w którym Michał Cehaniuk odsłania historię i życie współczesne miejscowej Polonii. Patronat nad projektem o Januszu Korczaku objęli Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, profesor Jerzy Buzek oraz Antoni Mrowiec, wójt Świerklan. Realizatorami są Maria Rduch, Norbert Niestolik, dyrektor Gimnazjum w Jankowicach, oraz nauczycielki Maria Skrobol i Danuta Kaszyca.

 

15 uczennic z gimnazjum w Jankowicach i Świerklanach pod opieką nauczycieli szukało polskich śladów na Bukowinie Rumuńskiej

 

Komentarze

Dodaj komentarz