post image
Mapa Polski pokazująca deklaracje narodowościowe w spisie powszechnym / Kartografia Ekstremalna/Szymon Pifczyk

Kiedy ponad rok temu wrzucił tę mapę na swój profil Kartografia Ekstremalna, wywołał burzę zaciekawienia i niedowierzania. - Co to za mapa? O co chodzi z tym Śląskiem? - pytali internauci z całej Polski. Autor wyjaśniał, że za pomocą takiej właśnie mapy przedstawił wyniki spisu powszechnego z 2011 roku. - Mapę stworzyłem na podstawie danych o deklaracjach narodowościowych podanych podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Dane te są dostępne na stronie Głównego Urzędu Statystycznego - mówi Szymon Pifczyk.

Wyjaśnia też, skąd się bierze tak kontrastowe wyodrębnienie Śląska na mapie Polski.

- Wynika oczywiście z tego, że na Śląsku wiele osób deklarowało narodowość śląską lub niemiecką, zamiast albo obok (bo można było wybrać dwie) polskiej. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w najmniej polskich powiatach (jeśli chodzi o wynik spisu) nie więcej, niż 1/3 ludności nie czuło się choć trochę Polakami - argumentuje autor słynnej mapy.

Jakie były opinie internautów? Na profilu Kartografia Ekstremalna nie było negatywnego odzewu. Przeważały wyrazy zaciekawienia. - Wiem, że w konserwatywnych kręgach mapa (a raczej dane) budziła kontrowersje - dodaje Szymon Pifczyk.

Geografią i kartografią interesuje się od dziecka. Do tej pory opracował około stu map. Większość z nich to kartogramy Polski, które dotykają różnych tematów: od liczby ludności po odsetek mieszkań z dostępem do internetu czy do ...toalety. Te ciekawsze można znaleźć na blogu: spifczyk.tumblr.com.

- Kartografia ekstremalna to profil, na którym chcę pokazać, że za pomocą map można przekazać wiele niezmiernie ciekawych informacji. Większości z nas mapy kojarzą się z szukaniem drogi nad morze czy z odpytywaniem na lekcjach geografii, gdzie leży Toruń, ale tak nie musi być. Na mapach często widać rzeczy, których nie ma w słupkach i tabelach - sztandarowym przykładem są zabory, których kontury, mimo upływu czasu, nadal odznaczają się na wielu mapach wydawałoby się kompletnie niezwiązanych z historią sprzed 100 i więcej lat, na przykład na mapie pokazującej liczebność populacji dzików - mówi o swojej pasji Szymon Pifczyk.

Drugą jego pasją jest ekonomia. Właśnie uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (kierunek Analityka Gospodarcza), obecnie zaś mieszka w Warszawie, gdzie odbywa wakacyjny staż. Jest absolwentem II LO w Rybniku.

 

Na zdjęciu pod artykułem: Szymon Pifczyk ze Stanowic (gmina Czerwionka - Leszczyny), autor Kartografii Ekstremalnej.

 

 

Galeria

Image alt

Komentarze

  • Stanik z Rybnika Śląsk 28 lipca 2015 11:43Naprawdę fajnie żeś to zrobił.
  • anonim kawał dobrej roboty 26 lipca 2016 12:48Wielki szacun. Z faktami się nie dyskutuje. To własnie białe plamy w główkach polityków
  • Michał Monikowski Śląska narodowość a nacjonaliści polscy 26 lipca 2016 14:19Może komuś wyda się to "niewiarygodne", ale najbardziej kulturalną wymianę poglądów na temat śląskiej narodowości miałem kilka lat temu na portalu nacjonalista.pl. W sumie było 47 komentarzy, w tym między jedną trzecią a połową moich własnych. Było kilku dyskutantów. Ja broniłem tezy o istnieniu śląskiej narodowości i jej prawie do takowego, oni byli przeciw. Ale zaskoczony byłem poziomem kultury wypowiedzi tych ludzi, którzy przecież są sympatykami ONR, RNR, MW i NOP. W ostatnim, 47 komentarzu specjalnie im za tę dyskusję jej poziom. To, co mnie już potem mniej zaskoczyło, to było - po dłuższym czasie - wymazanie wszystkich tych 47 komentarzy przez Admina. Gdy po jakimś czasie tam znowu zajrzałem, dopisałem komentarz 48, pytają czemu usunięto te pozostałe. Ten komentarz "poleciał już następnego dnia...

Dodaj komentarz