Pytania o zmiany w prawie pracy

 

Dziś wybrane pytania z pierwszego telefonicznego dyżuru, jaki redakcja "Nowin" zorganizowała wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Katowicach. Na pytania Czytelników odpowiadała jego rzeczniczka i specjalista z zakresu prawa pracy Beata Sikora-Nowakowska.

 

W lutym tego roku wprowadzono limity umów. Co to oznacza?

Do 21 lutego 2016 r. nie było limitu zawarcia umowy o pracę na czas określony. Jeżeli dwukrotnie zawarto umowę na następujące po sobie okresy, to – o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem następnej nie przekroczyła miesiąca – zawarcie kolejnej było równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy bezterminowej. Od 22 lutego tego roku okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów terminowych zawieranych między tymi samym pracownikiem i pracodawcą, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Co ważne, jeśli dana umowa jest czwartą zawartą na czas określony, to będzie ona skutkować zatrudnieniem bezterminowym, nawet jeżeli nie został przekroczony 33-miesięczny limit. Nie ma więc tutaj znaczenia łączny czas trwania dotychczasowych umów terminowych.

 

Czy to prawda, że w tym roku sposób wykorzystania opieki na dziecko do 14 lat zależy od mojej decyzji i mogę wybrać to w dniach (dwa) i w godzinach (16)?

Mama lub tata uprawnieni do zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka w wieku do lat 14 sami decydują, czy wolą wykorzystać je w dniach (dwa), czy godzinach (16). Istotne jest, żeby sposób skorzystania z takiego zwolnienia wskazać w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Przykładowo: prosząc o zwolnienie w godzinach (np. sześć) w pierwszym wniosku, pracownik będzie mógł do końca danego roku wnioskować o wolne wyłącznie w wymiarze godzinowym (pozostałych 10 godzin).

 

Wykorzystałem dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, w tym roku urodzi mi się drugie dziecko. Czy pracodawca musi udzielić po raz drugi urlopu ojcowskiego?

Tak, pracownik ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego z tytułu urodzenia każdego dziecka.

 

Pracuję jako ochroniarz na parkingu na podstawie zlecenia. Jeszcze nie korzystałem z urlopu. Dodatkowo szef zalega mi z wypłatą za ostatni miesiąc. Co robić?

Prawo do urlopu wypoczynkowego wynika z Kodeksu pracy, natomiast zlecenie jest regulowane przepisami Kodeksu cywilnego. Dlatego, jeśli zleceniodawca i zleceniobiorca nie umówili się inaczej, prawo do urlopu wypoczynkowego nie przysługuje. Odnosząc się do niewypłaconego wynagrodzenia z tytułu umowy, proszę wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wezwanie do zapłaty. Jeśli to nie przyniesie skutku, sugeruję złożenie pozwu do sądu cywilnego o zapłatę zaległego wynagrodzenia.

 

PS W następnych wydaniach relacja z kolejnego dyżuru telefonicznego. Pytania do PIP prosimy kierować pod adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz