Wszystko o prawie pracy

 

Dziś relacja z drugiego telefonicznego dyżuru, jaki redakcja "Nowin" zorganizowała wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Katowicach. Na pytania Czytelników odpowiadała jego rzeczniczka i specjalistka z zakresu prawa pracy Beata Sikora-Nowakowska.


Od 21 do 25 marca przebywałam na zwolnieniu lekarskim, po powrocie do pracy kierownik polecił mi odpracować zwolnienie codziennie po dwie godziny. Czy to jest zgodne z przepisami?

  Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie jego trwania. Ponadto żaden przepis nie zobowiązuje pracownika do odpracowania czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim – byłoby to sprzeczne z celem przepisów dotyczących zwolnień od pracy w okresie choroby potwierdzonej odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.

 

Wypowiedziałem pracodawcy umowę o pracę. Czy przysługują mi dni na poszukiwanie nowej pracy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w okresie wypowiedzenia pracownik w celu poszukiwania nowego zatrudnienia ma prawo do zwolnienia od świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje pracownikowi wyłącznie w sytuacji, gdy wypowiedzenia umowy dokonał pracodawca. Wymiar zwolnienia wynosi: dwa dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz trzy dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Jeśli pracownik wypowiedział umowę, nie przysługują mu dni wolne na poszukiwanie nowej pracy.

 

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi posiadającemu orzeczoną niepełnosprawność?

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje w zależności od stażu pracy 20 lub 26 dni urlopu podstawowego oraz dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności, czyli znacznego lub umiarkowanego.

 

Jaki urlop przysługuje w sytuacji rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego?

Pracownikowi w roku ustania stosunku pracy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w tym roku. Przykładowo, jeśli pracownik uprawniony jest do 26 dni urlopu, a umowa o pracę uległa rozwiązaniu 31 marca, to przysługuje mu urlop w wymiarze 7 dni. Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, to pracodawca jest zobowiązany wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.

 

W jakim wymiarze należy udzielić pracownikowi czasu wolnego, jeśli wykonywał pracę przez trzy godziny w sobotę wolną od pracy?

Celem udzielenia całego dnia wolnego od pracy jest zapewnienie realizacji obowiązku przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pomimo wykonywania pracy przez pracownika tylko w wymiarze trzech godzin, należy udzielić całego dnia wolnego. Z przepisu wprost wynika, że niezależnie od liczby godzin pracy w tym dniu pracownikowi przysługuje dodatkowo cały dzień wolny. Proszę pamiętać, że udzielenie dnia wolnego od pracy powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

 

Komentarze

Dodaj komentarz