Urlop po rehabilitacji

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Kończy mi się właśnie świadczenie rehabilitacyjne, a w związku ze sprawami prywatnymi chciałbym zaraz po nim wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy prawdą jest, że do udzielenia urlopu wymagana jest zdolność do pracy potwierdzona badaniami lekarskimi? Tak słyszałem.

W doktrynie do niedawna istniał pogląd, że urlopu wypoczynkowego można udzielić tylko i wyłącznie pracownikowi, który jest zdolny do wykonywania pracy na danym stanowisku. Jeżeli pracownik przed urlopem wypoczynkowym przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż przez 30 dni – na pracodawcy ciążył obowiązek go pracownika na kontrolne badania lekarskie. W przypadku stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy mógł udzielić urlopu wypoczynkowego.

W wyroku z dnia 28 marca 2008 roku Sąd Najwyższy (sygn. akt II PK 214/07) stanął natomiast na stanowisku, że celem kontrolnych badań lekarskich, którym powinien zostać poddany pracownik po trwającej dłużej niż 30 dni chorobie, jest zaświadczenie, że pracownik posiada pełną zdolność do kontynuowania pracy na danym stanowisku. Oznacza to, że warunkiem koniecznym do rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego nie jest obowiązek wykonania i przedłożenia wyników badań kontrolnych. Przeprowadzenie badań jest niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie jest sprzeczne z istotą urlopu wypoczynkowego.

Należy stwierdzić zatem, że nie ma przeszkód, aby został udzielony pracownikowi urlop wypoczynkowy zaraz po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego, bez uprzedniego przeprowadzania badań lekarskich.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz