Rozwiązanie umowy na okres próbny

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Zamierzam rozwiązać z pracownikiem umowę zawartą na trzymiesięczny okres próbny. Jaki jest okres wypowiedzenia, kiedy upłynie i czy muszę podać uzasadnienie?

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na który została zawarta, a przed jego końcem może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Długość okresu wypowiedzenia umowy zależy od tego, na jaki okres została zawarta umowa. Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi: trzy dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni, jeden tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie, dwa tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi trzy miesiące.

Natomiast jeśli chodzi o upływ wypowiedzenia, to stosujemy ogólne przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, co oznacza, że rozwiązanie nastąpi z upływem okresu wypowiedzenia. Warto dodać, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub jego wielokrotność kończy się w sobotę. Pracodawca nie ma obowiązku wskazania przyczyny rozwiązania umowy. Uzasadnienie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy powinno być zawarte w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca wypowiadając pracownikowi umowę na okres próbny, nie ma obowiązku wskazania przyczyny.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz