Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

Wybitni Polacy, Franciszek Żwirko, pilot wojskowy i Stanisław Wigura, konstruktor, w latach 1929–1932, odnosili sukcesy w wielu sportowych konkursach lotniczych. Sławili Polskę i polskie lotnictwo sportowe. Przez kilka lat byli niepokonanymi mistrzami. Dzięki współpracy pilota i konstruktora, po raz pierwszy 28 sierpnia 1932 r. na lotnisku w Berlinie, na cześć Polaków, zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Od 1993 roku, 28 sierpnia, na pamiątkę ich zwycięstwa w Berlinie, obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego.

11 września 1932 roku, podczas lotu do Pragi, zostali zaskoczeni przez gwałtowną, huraganową burzę i rozbili się pod Cierlickiem Górnym, blisko Cieszyna.

W Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku-Kościelcu, w 84. rocznicę tragicznej śmierci, zainaugurowano film dokumentalny "Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury", którego premierę zobaczymy w przyszłym roku, w reżyserii Pawła Bogocza. Uważam, że zwycięstwo, tych wybitnych Polaków, na międzynarodowych zawodach z serii Challenge, stanowiło początek kolejnych sukcesów polskiego lotnictwa. Stanowią zarówno narodową legendę polskiego sportu i przemysłu lotniczego, a także przez ponad 84 lata są wzorem pracowitości i odwagi dla młodych sportowców lotniczych. Inspirują do organizacji m.in. przez Oddział PTTK w Jastrzębiu, przy współpracy i pomocy Euroregionu "Śląsk Cieszyński", Szkoły Podstawowej nr 19 oraz Klubu Turystyki Rowerowej PTTK "Wiercipięta" poznawania historii i aktywnego uczestnictwa w rajdach im. Żwirki i Wigury.

Komentarze

Dodaj komentarz