Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

Polska polityka społeczna, obejmująca politykę rodziny, rynku pracy, emerytalną, socjalną i migracyjną, to liczne strategie i programy. Procesy oddziaływania wskazanych polityk między sobą przebiegają w długich okresach czasowych. Przykładem może być program "Rodzina 500 plus". W pół roku od startu programu wsparciem objętych zostało blisko 3,8 miliona dzieci. W świetle aktualnych wyników Centrum Badania Opinii Społecznej na temat korzystania z programu, badani w większości wskazywali na brak trudności w wypełnianiu wniosku. Na uwagę zasługuje również relatywnie wysoki wskaźnik składanych wniosków przez internet. Dla Śląska popularność wskazanego rozwiązania oscylowała na poziomie 25 procent ogółu. Próba udzielania odpowiedzi dotycząca wpływu wprowadzonego programu na szeroko rozumianą politykę społeczną z upływem kilku miesięcy zdaje się nie mieć realnego uzasadnienia.

Uważam, że zasadniczą zaletą programu jest to, że wsparcie kierowane jest w szczególności do rodzin wielodzietnych. Ponadto podjęcie szerokiej dyskusji wokół istoty polityki rodziny również stanowi ważną sferę w odpowiedzialnym kształtowaniu długofalowej polityki społecznej.

Głosy sceptyków, iż rządowy program nie wpisuje się w systemowe wsparcie rodzin, jest drogi, a źródła jego finansowania niepewne, uważam za obarczone technokratycznym spojrzeniem na sprawy społeczne. Nie sprawdziły się również obawy krytyków w kwestii tego, na co będą wydawane pieniądze z programu.

Komentarze

Dodaj komentarz