Dwornik: Okiem turysty

Opinie formułowane przez osoby, które darzę szacunkiem są dla mnie niezwykle istotne. Mogę utwierdzić się w przekonaniu, skorygować myślenie bądź zaakceptować inny punkt widzenia. Postanowiłem podzielić się z czytelnikami TR "Nowiny" kilkoma spostrzeżeniami, usłyszanymi od osób spoza Górnego Śląska, które prywatnie gościłem w Rybniku a dotyczą pierwszej, ogólnej i spontanicznej oceny naszego miasta. Spostrzeżenia są jedynie wrażeniami a felieton "Ameryki nie odkrywa" ale wiedząc, że opinia małymi kroczkami idzie w Polskę, warto się zainteresować.

Po opuszczeniu dworca PKP pojawiło się niesamowite zainteresowanie bazyliką Św. Antoniego. Najbardziej charakterystyczny budynek w Rybniku wywołał spory podziw, a witraże widziane od wewnątrz wręcz zachwyt. Szkoda, że wizyta nie odbyła się w okresie letnim, moglibyśmy dostrzec więcej energii na rybnickim rynku ale przejście przez śródmiejskie pasaże, także wzbudziło pozytywne emocje. Spacerując dalej, duże wrażenie wywarł rybnicki kampus połączony z parkiem tematycznym nad Nacyną, gdzie zauważono również ścieżki rowerowe. W międzyczasie mnogość pytań o dość charakterystyczny ruch jednokierunkowy w centrum naszego miasta. Pomimo wielu starań, trudno było jednoznacznie uzasadnić jego sens, zwłaszcza, że w kolejnym dniu, trochę jeździliśmy samochodem m.in. przez Centrum. Tak, jeszcze pytania o rybnickie ronda, ale to niespodzianką raczej nie jest.

Trochę czasu spędziliśmy w Chwałowicach przy tamtejszych familokach, gdzie usłyszałem kilka pytań o charakter i dawne przeznaczenie robotniczych budynków. Choć wizyta była krótka, nie zmarnowaliśmy nawet minuty. Negatywnym spostrzeżeniem to przede wszystkim brak konsekwencji w doborze kolorystyki elewacji, zwłaszcza w budynkach prywatnych jak również wysokich budynkach mieszkalnych na Nowinach, na których nie przeprowadzono jeszcze termomodernizacji.

W krótkim felietonie nie opiszę wszystkich wrażeń, wspomnę jednak, że w końcowym podsumowaniu, usłyszałem sporo dobrych słów. Oczywiście poruszyliśmy smogowy problem, o którym słyszą nie tylko w Rybniku. Choć jest niezwykle istotny, szczęśliwie nie wpłynął na ostateczną opinię.

1

Komentarze

  • nauczyciel ocena niedostateczna 02 maja 2017 23:08Ocena niedostateczna - z powodu dużej liczby błędów interpunkcyjnych, składniowych, rusycyzmów oraz tradycyjnej u tego Autora nieporadności językowej. Komunałów, połączonych z płyciznami intelektualnymi - nie komentuję. PS Inni Autorzy tym razem postarali się zminimalizować liczbę błędów. Ten nie. Uparty czy...?

Dodaj komentarz