post image
Łukasz Kohut / Archiwum

 

Jestem także świeżo po lekturze bardzo odważnej i potrzebnej książki , pochodzącego z Dębieńska Mariana Kulika "Gott mit uns – ostatni żołnierze". Książka dla miłośników Śląska, ale i dla wszystkich pozostałych powinna chyba być lekturą obowiązkową, zwłaszcza w naszym regionie. Odkłamuje mity, odziera z patosu i pokazuje nareszcie jak to było na Śląsku po powstaniach w okresie II RP i podczas wojny. Pokazuje podzielone linią frontu rodziny i młodych chłopaków, którzy ulegli jednej czy drugiej propagandzie. Można poszukać analogii do naszych czasów, można rozpaczać, ale można także, do czego zachęcam, wyciągać wnioski i uczyć się na błędach naszych przodków.

 

Jest tam przejmujący fragment, który tylko pokazuje jak powtarzalne są pewne mechanizmy w historii, bez względu na narodowość i kolory na fladze. Hauptman, Niemiec, zostaje ranny w nogę i uśmiechnięty mówi do Augustyna Dyrdy, jednego z bohaterów książki: "Idę na tyły! Dla mnie ta wojna się skończyła. Ale powiem ci August, jeśli będziesz miał synów, a ci zechcą maszerować i śpiewać patriotyczne piosenki bij ile wlezie, aż im przejdzie. Bo u nas od tego się zaczęło. I patrz do czego doprowadziliśmy. Nie wiem August, gdzie będziesz żył po wojnie, w Polsce czy w Niemczech, bo ty Ślązak jesteś, ale pamiętaj, jeśli synowie zechcą maszerować i śpiewać, bij!". Jestem przeciwnikiem stosowania jakiejkolwiek przemocy, ale weźmy pod uwagę, że te słowa padają w 1945 roku, kiedy standardy były nieco inne.

 

Na koniec mój prywatny apel. Do młodych. Politycy zawsze będą Wam mówić o nadrzędności czegoś nad czymś. Obojętnie, czy ma to sens, czy nie, będą to robić tylko i wyłącznie dla swoich planów. Jak przyjdzie co do czego, pierwsi będą uciekać w podskokach. Jak polski rząd w 1939 roku, czy jak pewien przyszły minister obrony podczas katastrofy lotniczej. To Wy będziecie ginąć za ich idee i wyimaginowaną potęgę. Oby to się już nigdy więcej nie powtórzyło. Pytanie, czy warto w ogóle iść tą drogą.

 

Łukasz Kohut, politolog, fotograf, przedsiębiorca i działacz społeczny. Felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny.

Komentarze

 • Bastion Dlaczego?Panie Kohut - wręcz nie mogę czytać Twoich felietonów, a tutaj jeszcze chcesz mnie pouczać, apelować do mnie. Mam gdzieś całą waszą gierkę polityczną, nikt mi nie mówi co mam robić, a mimo to jestem patriotą z głębi serca. Jestem dumny, że Polska to kraj Narodowy. Kraj odważny, nie bojący się pokazywać miłości do swojej Ojczyzny barw... Powiedz, czemu to tak boli "lewaków", którzy PODOBNO są tolerancyjni, a nie potrafią uszanować ludzi zakochanych w swojej Ojczyźnie? P.S. Skąd tyle wylewu nienawiści na twoim koncie Twitter?
 • Lyjo Stop polskim fanatykom !Nie chcemy na Slasku polskich neonazioli ktorzy pod pomnikiem Korfantego w Katowicach ustawiają szubienice !Korfanty był za Slaskim Wojewodztwem Autonomicznym i wprowadzil ten projekt w zycie..Automie Slazakom odebrali polscy patrioci z Bierutem na czele..Korfanty został przez Polakow zaszczuty ,zamkniety w obozie koncentracyjnym w Berezie i otruty..Dzis znowu pod pomnikiem Korfantego patrioci ustawiają szubienice..Raus ze Slaska ! Nie chcemy kolejnych brunatnych bandziorow..Jedni przyszli ze swastyką,drudzy z białym ptakiem !
 • Maestro ManipulacjaMusisz być Bastionie młodym człowiekiem-Na Twoim przykładzie,widać jak łatwo zmanipulować właśnie młodymi ludźmi.Przykro mi kiedy czytam takie bzdury . Tylko idiota ginie za hasła,za kraj,za ojczyznę. Dla ojczyzny trzeba żyć i pracować.Jeśli jesteś Polakiem przeczytaj sobie wiersz wielkiego polskiego poety i wieszcza jana Kasprowicza. "Rzadko na moich wargach..." Naprawdę warto.
 • Tadeusz Panie Kohutjesteś Pan żałosny. Z felietonu wyraźnie wynika, żeby najlepiej POLSKA młodzież wstydziła się noszenia munduru własnego kraju - modniejszy w kolorach tęczy...ok. Przeglądając pański profil na Twitterze można wywnioskować jakim jest pan "Ślązokiem" między innymi poprzez kpiny na temat kościoła katolickiego, religię przenieśmy ze szkół do salek katechetycznych - to pańskie słowa (tak żaden prawdziwy Ślązak się nie myśli), poprzez rząd wybrany demokratycznie. Jeśli nie podoba się obecny rząd proszę głosować "dobrze" w przyszłych wyborach. Może coś się polepszy...Swoją drogą porównywanie POLSKI z innymi krajami np z Czechami...bo tam jest legalna marihuana, aborcja bez hipokryzji, sklepy czynne w niedzielę też dla inteligentnego dorosłego człowieka jest nie na miejscu. U nich jest u nas nie! Proste! Nie podoba się nasz piękny kraj - pakuj pan walizki i jedź do Czech, Holandii itp. (tam już na Pana czekają...) Tam będziesz pan mógł palić marihuanę, kupować w niedzielę i namawiać koleżanki do aborcji. LEGALNIE!!! I nie trzeba wylewać jadu na kontach społecznościowych. Żaden Ślązak z pana - co najwyżej farbowany...nie pozdrawiam
 • Tadziu Panie Łukaszu. Z felietonu wyraźnie wynika, żeby najlepiej POLSKA młodzież wstydziła się noszenia munduru własnego kraju - modniejszy w kolorach tęczy...ok. Przeglądając pański profil na Twitterze można wywnioskować jakim jest pan "Ślązokiem" między innymi poprzez kpiny na temat kościoła katolickiego, religię przenieśmy ze szkół do salek katechetycznych - to pańskie słowa (tak żaden prawdziwy Ślązak się nie myśli), poprzez rząd wybrany demokratycznie. Jeśli nie podoba się obecny rząd proszę głosować "dobrze" w przyszłych wyborach. Może coś się polepszy...Swoją drogą porównywanie POLSKI z innymi krajami np z Czechami...bo tam jest legalna marihuana, aborcja bez hipokryzji, sklepy czynne w niedzielę też dla inteligentnego dorosłego człowieka jest nie na miejscu. U nich jest u nas nie! Proste! Nie podoba się nasz piękny kraj - pakuj pan walizki i jedź do Czech, Holandii itp. (tam już na Pana czekają...) Tam będziesz pan mógł palić marihuanę, kupować w niedzielę i namawiać koleżanki do aborcji. LEGALNIE!!! I nie trzeba wylewać jadu na kontach społecznościowych. Żaden Ślązak z pana - co najwyżej farbowany...nie pozdrawiam
 • MarekT Myślisz, żeMłodzi Cię posłuchają? Oni są teraz na topie. Politycy znaleźli dla nich wroga ,z którym maja walczyć. Politycy wmówili im ,że trzeba ojczyzny bronić - dziś przed obcokrajowcami, jutro przed "gender" a pojutrze przed podludźmi. Schemat znany. Właśnie po to była zasadnicza służba wojskowa - żeby młody człowiek gorąca głowa , wybiegał się na poligonie, postał 3 godziny na mrozie. Po wyjściu do cywila rzygał na mundur i na broń.Ok, niewielki odsetek pozostał albo szedł do milicji/policji. A dziś - fajnie jest mienić się Polakiem-Katolikiem-Narodowcem.Tak, tak wygląda modelowy Polak. Każdy inny jest zły. Ale trzeba o tym pisać, żeby historia nie zatoczyła koła.
 • hanek @BastionPodziwiam Pana masochistyczne wgłębianie się w felietony pana Kohuta. Ja głęboko wierzę, że poza Panem są jeszcze rozumni patrioci. I - przy okazji - na całe szczęście, Polska nie jest krajem narodowym... czy ta obiektywna prawda zmniejsza Pańską "miłość" do tak kalekiej Ojczyzny? Kalekiej, bo rozumię, że zanieczyszczona narodowo nie jest już warta Pańskiej "miłości"?
 • Adolf Tadeuszu..."Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk[1], niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) ? kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec[a]. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław"....zatem nie pitol człowieku o "Ślązakach", bo chodzi o Górnoślązaka jak już.....
 • anonim Łukasz - gratuluję :)Szczere gratulacje :) . Jeżeli wyzwalasz takie emocje w ludziach, którym nacjonalistyczna i pseudo katolicka propaganda przeżarła mózgi - robisz dobrą robotę! W ślepym nacjonaliźmie nie ma miłości do ojczyzny. Jest tylko nienawiść do inaczej (lepiej - gorzej, nie ważne) ją kochających, inaczej widzących jej przyszłość. Ten "katolik" plujący jadem w komentarzu, też niewiele wie o tym, w co jakoby wierzy. Zatem - olewaj tych durni, rób swoje :)
 • Gorol Wiersz Tuwima dokładnie na ten tematJulian Tuwim Do prostego człowieka Gdy znów do murów klajstrem świeżym Przylepiać zaczną obwieszczenia, Gdy "do ludności", "do żołnierzy" Na alarm czarny druk uderzy I byle drab, i byle szczeniak W odwieczne kłamstwo ich uwierzy, Że trzeba iść i z armat walić, Mordować, grabić, truć i palić; Gdy zaczną na tysięczną modłę Ojczyznę szarpać deklinacją I łudzić kolorowym godłem, I judzić "historyczną racją", O piędzi, chwale i rubieży, O ojcach, dziadach i sztandarach, O bohaterach i ofiarach; Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin Pobłogosławić twój karabin, Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba, Że za ojczyznę - bić się trzeba; Kiedy rozścierwi się, rozchami Wrzask liter pierwszych stron dzienników, A stado dzikich bab - kwiatami Obrzucać zacznie "żołnierzyków". - - O, przyjacielu nieuczony, Mój bliźni z tej czy innej ziemi! Wiedz, że na trwogę biją w dzwony Króle z panami brzuchatemi; Wiedz, że to bujda, granda zwykła, Gdy ci wołają: "Broń na ramię!", Że im gdzieś nafta z ziemi sikła I obrodziła dolarami; Że coś im w bankach nie sztymuje, Że gdzieś zwęszyli kasy pełne Lub upatrzyły tłuste szuje Cło jakieś grubsze na bawełnę. Rżnij karabinem w bruk ulicy! Twoja jest krew, a ich jest nafta! I od stolicy do stolicy Zawołaj broniąc swej krwawicy: "Bujać - to my, panowie szlachta!"
 • blast Morowy ŁukaszekNie dość że lewak o zmiennych poglądach i sympatiach politycznych, których efektem jest przeskakiwanie z partii do partii, to jeszcze rześki pacyfista. A teraz wierszyk dla Łukaszka: Łukasz Kohut, chłop morowy co do pisania nie ma głowy! Polityka mu się marzy, ale nie ma jednej twarzy. Ludzie to widzą i rezygnują - na Kohuta nie głosują.
 • Johan jedne pytani.Mom jedne pytani no i stwierdzyni też po co,, gorole,, zajmują tela czasu nom sam na śląsku niech sie zajmnom warszawkom lepi im to wyjdzie na zdrowiu a nom oszczyndzi nerwów i tego przekomarzanio sam .
 • Lolek Błędne założeniePolacy maszerują i śpiewają po to, aby bronić się, a nie atakować. Zośka, Anoda, Słoń, Maciek, Kołczan i tysiące polskich harcerzy. To ich "marszom i śpiewom" zawdzięczamy wolność. Gdybyśmy przestali maszerować, to Augustyny Dyrdy hajlowały do dzisiaj.
 • Reksio do LolekMaszerujcie na wschod i do Torunia zeby wyzwolic waszych rodakow Polakow z ciemnoty i Rydzolowego zacofania..Hajlowac mozecie na marszach ONR i Niepodległosci...
 • MarekT Maszerować i śpiewać?Dobrze, tylko dlaczego krzyczą przy tym "sieg heil' i oddają pokłony jednemu z największych zbrodniarzy na świecie? Oddają pokłony ludobójcy odpowiedzialnemu za śmierć ich przodków. To jest najgorsze w tym ich maszerowaniu i śpiewaniu. A przy okazji chciałbym aby wróciła obowiązkowa służba wojskowa. Właśnie dla takich patriotów. Ale nie paramilitarna formacja tylko normalna służb -- ze wszystkimi plusami i minusami.
 • Łukasz Kohut PodsumowanieWszystko zawsze zaczyna się od myśli i słów, przekonania, że jeden naród jest lepszy niż inne. Potem są czyny. Dziękuję za tak liczny odzew na felieton.

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.