Danuta Onyszkiewicz przyjechała do Muzeum Miejskiego w Żorach, by opowiedzieć romantyczną i dramatyczną historię swego pradziadka wujecznego Bronisława Piłsudskiego, którego uważa się dziś za jednego z najwybitniejszych badaczy ludu Ajnów z Sachalinu, Wysp Kurylskich i Hokkaido.
Spotkanie zainaugurowało realizowany w muzeum projekt „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości”. Zobaczyliśmy film dokumentalny Waldemara Czechowskiego o Bronisławie. Zaprezentowano również autentyczny fonograf z epoki, na którym starszy z braci Piłsudskich nagrywał mowę Ajnów, dzięki niemu tak dużo wiemy o tej niezwykłej nacji, która przez wieki toczyła wojny z Japończykami, a później była ledwo tolerowana na swojej ziemi.
Zaliczani do rasy... białej Ajnowie otrzymali pełne prawa obywatelskie i zostali uznani za rdzenną ludność Japonii dopiero w 2008 roku. Jest ich dziś 3 – 3 tys. oraz kilkanaście tysięcy osób zmieszanych z Japończykami. Językiem ajnuskim posługuje się swobodnie tylko ok. 100 osób.
19 i 20 maja od godz. 16 do 1 w ramach projektu czeka nas „Ajnuska noc muzealna: Niepodległość inaczej”, połączona z otwarciem wystawy „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Kayanu Shigeru”. To ajnuski senator w parlamencie japońskim, współczesny bojownik o prawa swego narodu. Na przełomie XIX i XX wieku podobne działania na rzecz upodmiotowienia „włochatych ludzi” podejmował właśnie Bronisław Piłsudski, nazwany „królem Ajnów”.
21 maja o 18 Witold Kowalski opowie o genealogii rodziny Piłsudskich. W następnym dniu o 14 zaplanowano odsłonięcie na muzealnym dziedzińcu posagu Bronisława Piłsudskiego, z udziałem gości z Japonii. O 18 odbędzie się recital pianistki Miho Kurihary oraz uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Na 24 i 25 maja od 9 do 17 w domu kultury będzie można wziąć udział w spotkaniu „Niepodległość na wyciągnięcie ręki: Ajnowie i fonograf”, w ramach Festiwalu Nauki i Techniki.
Rozmowę z Danuta Onyszkiewicz przeczytacie w najbliższym numerze „Nowin”, który ukaże się 9 maja.
Komentarze