Krzysztof Gadowski / Archiwum
Krzysztof Gadowski / Archiwum

 

Zasada ta również przekłada się na samorząd, gdzie spór o zarządzanie przykrywa merytoryczne działania dla dobra mieszkańców. Nasz region nie jest wolny od tych politycznych sporów słownych. W sytuacji, kiedy partyjna retoryka staje się obowiązującym standardem, trudno obiektywnie spojrzeć na problemy, z którymi boryka się samorząd. Dodatkowo, dochodzi do tego gorycz powyborczej porażki.

Wyborcy, typując swoich kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów poparli ich wizję rozwoju miasta i powiatu. Jeśli zachodzą zmiany na tych stanowiskach, jest to jasny sygnał do potrzeby przemian, przecież wyborcy wskazali, kogo widzą u samorządowych sterów swoich małych ojczyzn. Niestety, nie wszyscy potrafią zaakceptować ten stan rzeczy, czasem posuwając się nawet do politycznego szantażu. Bo jak inaczej nazwać żądanie parlamentarzystów PiS powierzenia konkretnych stanowisk, w powiecie wodzisławskim, mikołowskim, raciborskim i rybnickim "jedynej słusznej" opcji politycznej? Jeśli powierzycie "stołki" naszym ludziom, region stanie się "krainą mlekiem i miodem płynącą". Czy żądanie to jest spowodowane politycznym afrontem, jakim była utrata stanowisk po wyborach? Wysokimi ambicjami? Czy może politycznym poleceniem z Warszawy? W końcu już nie raz mieliśmy sytuację, w której to władza centralna wiedziała, co jest "lepsze" dla nas, mieszkańców powiatów. Czy parlamentarzyści PiS dają nam do zrozumienia, że w przypadku nieobsadzenia stanowisk ich ludźmi "kurek" z pieniędzmi dla powiatów zostanie przykręcony? Czy nie brzmi to jak korupcja polityczna? Przecież wszyscy kandydaci na radnych szli do wyborów z hasłami wsparcia i rozwoju swoich gmin i powiatów. Powinni o tym pamiętać, że wyborcy ich z tych obietnic rozliczą niezależnie od pełnionych funkcji i zajmowanych stanowisk.

Nie wyobrażam sobie sytuacji w swojej działalności parlamentarnej, w której nie wspieram inicjatyw na rzecz naszego regionu. Wyborcy wybrali mnie właśnie po to i moim obowiązkiem jest wspieranie prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów bez względu na barwy polityczne, we wszelkich działaniach poprawiających poziom życia naszych mieszkańców.

 

Skoro jesteśmy już przy rozwiązaniach gwarantujących wsparcie rozwoju regionu oraz poprawę zdrowia i życia mieszkańców, należy wspomnieć o odrzuconych przez posłów PiS poprawkach, które złożyłem do budżetu państwa na rok 2019. Wśród nich znalazły się te dotyczące m.in.: kwoty 500 mln zł przeznaczonych na walkę ze smogiem (wymianę kotłów węglowych, termomodernizację itp.), kwoty 120 mln zł na wypłatę jednorazowego świadczenia rekompensacyjnego z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych, którzy odeszli na świadczenia emerytalno-rentowe w latach 2015-2017, kwoty 10 mln zł na modernizację Szpitala Powiatowego w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, kwoty 11 mln zł na przebudowę Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Żałuję, że w przypadku tych poprawek parlamentarzyści PiS z naszego regionu, ze Śląska, nie potrafili być jednomyślni. Myślę, że o tym będą im pamiętali również wyborcy.

 

Mam nadzieję, że zimowe mrozy znacznie ostudzą nastroje panujące w naszym regionie i nie dojdzie do sytuacji, w której zabraknie środków na służbę zdrowia i oświatę, tylko dlatego, że odpowiednie osoby nie otrzymały "stołków". Liczę na to, że parlamentarzyści w większym stopniu będą ważyć słowa, których używają zarówno na co dzień jak i w debacie politycznej. Mam również nadzieję, że polityczne działania i deklarację ograniczą się tylko do wsparcia a nie do destrukcji działań samorządów. Pamiętajmy więc, co mówimy i jak mówimy, słowa mają ogromną moc.

 

Krzysztof Gadowski, poseł Platformy Obywatelskiej, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

5
Baner reklamowy

Komentarze

  • KJM 11 lutego 2019 11:44W przeszłości pewien młody złodziejaszek z patologicznej rodziny ukradł mi samochód. Kiedy Sędzia spytał się Go dlaczego kradniesz, On bez wahania odpowiedział: "ponieważ Oni mają". Nie uwierzycie ale w głębi serca zrobiło mi się Go żal i nawet troszkę rozgrzeszyłem ponieważ nie miał jeszcze prawa wiedzieć ile trzeba i jak ciężko pracować na takie przedmioty. Po ponad 35 latach mojej pracy pewien dojrzały już , życiowy nierób , były ćpun ze spółdzielni Świetlik i prawie alkoholik, z pomocą wielu innych nierobów życiowych ukradł mi wstecznie ochronę przedemerytalną i wiek emerytalny pomimo, iż pracowałem w szkodliwych i naprawdę nieb warunkach pracy i miałem samych szkodl na ten dzień ich ustawy blisko 29 lat. nie licząc notorycznych sobót i świąt za komuny bez dni zamiennie wolnych a pracowałem bez wakacji i ferii od bardzo młodych lat. Tych bydlaków nie potrafię już zrozumieć , nie mają usprawiedliwienia. Ględzą coś o wyższym wieku dożycia ale nie potrafią statystycznie udokumentować jaki jest wiek życia mężczyzn zatrudnionych w przemyśle ciężkim i dlaczego to Oni mieli by pracować dla nich po 52 lata (obecnie 50) nie licząc nadgodzin. Te bydlaki nawet nie wiedzą ile w ogóle mężczyźni żyją średnio. I to jest ich mord , mord na ludziach którzy dbali o to abyście mieli zapewnione bezpieczeństwo ,energie elektr czy ciepło. Jest to mord ze skutkiem do nadal..Kto za tak odchodzącymi a zatrudnionymi w takich warunkach ogłosi żałobę narodową? a Kto sprawców tego mordu ukara.
  • Janusz pełny tekst/y w ramach komentarza dla Posła Gadowskiego 06 lutego 2019 15:20 sku...stwo jakiego Wyście jako PO się dopuścili wobec takich ludzi tłumaczy i usprawiedliwią każdy język nienawiści skierowany do was.
  • Tak długie lata tez zatrudniony niewiarygodnie prawdziwe...to tłumaczy i usprawiedliwią każdy język nienawiści skierowany do was 06 lutego 2019 15:01Ale to nie wszystko panie P Ośle. Okradając tak onegdaj zatrudnionych z emerytur w wieku 60lat po min. 15 latach świadczenia pracy w warunkach szkodliwych i nieb doprowadziliście do tego, że Oni nawet gdyby załapali się na tzw. waszą Pomostówkę otrzymają o 800 zł mniej niż Ci z przed Waszej reformy, lecz nie to jest najpodlejsze. Otóż tacy ludzie pozbawieni obecnie tej ochrony przedemerytalnej dla tego wcześniejszego wieku są często już schorowani lecz nie chodzą mimo potrzeb do lekarzy obawiając się, że za zbyt częste i długie L-4 pracodawca wywali Ich na pysk. Aby było jednak jeszcze smutniej Oni idąc ewentualnie na zwolnienia chorobowe z racji wieku i warunków zatrudnienia, mają Ich własnym kosztem płacone od pracodawców tylko 80% zasiłków tylko dlatego ,że przekroczyli 55 lat życia. Takie prawo uchwaliliście..Jest to efekt waszej PO-wskiej pomocy dla pracodawców aby starszych a przez to takich ludzi nie zwalniali z pracy, tyle , że ta pomoc nie kosztem budżetu a Ich samych gdyż to oni tylko tracą mimo długich lat pracy . Panie Pośle , sku...stwo jakiego Wyście jako PO się dopuścili wobec takich ludzi tłumaczy i usprawiedliwią każdy język nienawiści skierowany do was.
  • Kuba cd od IP 05 lutego 2019 01:09Tak myślę jeszcze o Panu i zastanawiam się czy Wy Platformiacy nie jesteście tacy sami jak sprawca tej zbrodni --.tak tak....Często mam takie uczucie a zrozumiałem je szczególnie po morderstwie Waszego kolegi. Nie tylko to co przedtem napisałem ale także opiszę panu: "Spotkałem kiedyś podczas wyborów Prezydenckich starego styranego pracownika o którym wiem ,ze pracował także w szkodliwych warunkach pracy a który ledwo już włóczył nogami wracając wtedy z nocnej zmiany...Spytałem się Go czy będzie głosował za Komorowskim. Odpowiedział mi "że wolał by sobie rękę obciąć niz głosować za Komorowskim" ,spytałem dlaczego: "bo widzi Pan ja już powinienem być na emeryturze, mam dużo więcej niż 45 lat pracy ,powinienem odpoczywać w domu a emeryturę miał bym wyższą niz obecna praca a tak muszę jeszcze do niej zasuwać jakby mnie skazali i czy Komorowski Mi to wynagrodzi? -nie wierze." -napisałem o tym mailowo do doradców ówczesnego Prezydenta czyli Pana Nałęcza i Wrzodaka wyzywając Ich od pseudo KORowców. I co po tygodniu od mojej korespondencji -może to przypadek..ukazuje sie komunikat -niech pan sam sprawdzi w gazetach .."Bronisław Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia.W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia ,pracowali w szkodliwych i nieb warunkach pracy oraz w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dnia zamiennie wolnych..-ale nic już nie zdążył zrobić!" ...Panie Gadowski a Wy ,co zrozumieliście ...On za późno zrozumiał ale Wy nie jesteście lepsi od sprawcy tego mordu,skutki Waszych rządów trwają ...słyszałem, że ten człowiek już...a zresztą niech was szlag!
  • Inspektor Pracy Wydaje mi się ,że Pan 04 lutego 2019 19:47Wydaje mi się ,że Pan myśli tylko jak zwykle własnym ograniczonym nosem. Widzi pan tylko ten jeden kondukt żałobny ale już brakuje Panu wyobraźni aby wspomnieć /pamiętać o dziesiątkach ,setkach ,tysiącach istniejących co miesiąc konduktów dziec po zmarłych ojcach którzy nie dożyli nowego wieku emerytalnego lub dożywszy żyli może tylko rok/dwa pomimo iż pracownicy tacy pracowali długie dziesięciolecia w najpodlejszych warunkach pracy jak np: rteć , promieniowanie izotopowe,wysok: ciś ,napiecia ,temp albo lub także pyły trujące a nawet wybuchowe, hałas itp,itp --/może we wszystkich tych równocześnie naraz, -- okradzeni wstecznie z wieku emerytalnego w godnym dla tej pracy wieku wstecznie działającą Emerytalną Ustawą Pomostową z 2008r na 1998 i filozofią iz liczy się nie praca w szkodliwych i nieb lecz tylko możliwość sprowadzenia katastrofy. A Kto tym ludziom naprawi przeszłość której nie uszanowaliście i przez to zły stan zdrowia.. . Czyż Tusk nie powiedział do Pana Piotra Dudy -"juz tak przyschnął ten temat ,Oni nie wrzeszczą (udało się) a Ty nadal wspominasz (przypominasz)" ?Dlaczego mówicie o mowie nienawiści (hejcie) która ma przecież rożne przyczyny :. ........a dlaczegóż to tak wszyscy się boicie. Czy POlityka to tylko zabawa ,czyż POdłość , cynizm i oszustwo w polityce nie wywołują nienawiści a nawet wojny ? Czyż nie jest tak często, że potencjalni poszkodowani ukrytymi czynami dają powód. Codziennie spotykam ludzi ktorzy Was przeklinają..Czyż ignorancja , bezczelność z krzywdą dla innych , brak liczenia się z innymi nie wywołują reakcji czyli nienawiści w stanie rozumu krzywdzonej jednostki a nawet ogółu społecznego . Przypomnieć Wam słowa Tuska :"Po mnie to spływa inaczej nie mógł bym być Premierem"-cynizm totalny gdy był pytany o krzywdę długoletnio pracujących ?niech się cieszą ,że mieli prace? Tusk ogłosił, ? Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS ,,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )?-- bez renty ani emerytury co już jest grozą---To jest jakaś paranoja. --45 lat i więcej czystej pracy -Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem . Ukradliście Im emerytury w godnym do Ich pracy po fakcie wieku,ukradliście ochrone przedemerytalną -obiecaliście za to rekompensaty -ironicznie dopiero wówczas jak dozyja nowego wieku. Uważam panie Posle że macie się czego bać.

Dodaj komentarz