Rok akademicki 2019/2020 rozpoczęło 70 młodych studentów / Ireneusz Stajer
Rok akademicki 2019/2020 rozpoczęło 70 młodych studentów / Ireneusz Stajer

W sobotę aula Politechniki Śląskiej pękała w szwach. 70 bardzo młodych ludzi zainaugurowało rok akademicki w Rybnickim Uniwersytecie Dziecięcym. Przyszli także rodzice i dziadkowie, którzy obsadzili nawet wszystkie galerie.

Dzieci wpatrzyły się w orszak z osobistościami, który wkroczył do sali. Tak zaczynają się inauguracje na dorosłych uczelniach. - W naszym uniwersytecie pracują dla was pasjonaci, którzy przekazują młodym studentom bardzo trudne tajniki wiedzy. Życzę wam, żeby przygoda z nauką była dla was naprawdę frajdą. Będziecie mieli okazję poznać fantastycznych wykładowców – mówiła prezes RUD Janina Wystub.

- Na pewno znacie wielkiego naukowca i noblistę Alberta Einsteina, a jeśli nie, to go poznacie na Uniwersytecie Dziecięcym. Powiedział kiedyś piękną rzecz. Pamiętaj drogi przyjacielu, że wiedza jest ograniczona, ale wyobraźnia już nie. Miejmy potężną wyobraźnię. To ona wywraca nasze myślenie, przestawia je na nowe tory: innowacji i rozwoju. Żyjemy w dobie globalnego przewrotu myśli, techniki, czyli nowoczesnych rozwiązań. Za chwilę to wy młodzi studenci będziecie rewolucjonizować naukę w Polsce i na świecie – powiedział dr Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej, przy której działa RUD.

- Chciałbym wam pogratulować tego, że tu jesteście. Zaczynacie przygodę, która mam nadzieję będzie dla was ciekawa. Życzę wam wielu inspiracji w czasie całego roku akademickiego – zwrócił się do młodych studentów Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący rady miasta.

- To najfajniejszy sposób zdobywania wiedzy, bo poprzez doświadczenie na wykładach, ćwiczeniach, warsztatach – zaznaczyła Mirela Szutka, wiceprezes Uniwersytetu.

Młodzi żacy złożyli ślubowanie i zostali pasowani na studenta. Następnie wysłuchali bardzo ciekawego wykładu dr hab. Edyty Sierki z Uniwersytetu Śląskiego „Planeta gwiazd, czyli w co grają zwierzęta”. - Uniwersytet tym różni się od szkoły, że pani nie dyktuje. Tu notujecie z wykładu sami to, co jest najważniejsze. Najpiękniejszą rzeczą w nauce jest dzielenie się wiedzą. Jeśli nie chcę tego robić, wiedza staje się bezwartościowa – mówiła Edyta Sierka. Dzieci z wypiekami słuchały, gdy wykładowca opowiadała o zaskakujących zachowaniach i wyglądzie wielu zwierząt.

Na koniec młodzi studenci odebrali indeksy. Teraz czeka ich pierwszy semestr przygody z nauką. Uniwersytet otwarty jest dla wszystkich dzieci od 6 - 14 roku życia.

Tekst roty studenta Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego

„Wstępuję w szeregi młodych studentów Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Ślubuję uroczyście odnajdywać w sobie pasję i ciekawość świata. Szukać odpowiedzi na każde pytanie. Uczestniczyć aktywnie w przygodzie zwanej nauka”.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz