post image
Przygotowania do jarmarku świątecznego w Jastrzębiu-Zdroju / Łukasz Parylak

29 listopada rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w ramach 11. Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania, który potrwa do 23 grudnia. Na rynku pojawiły się stoiska handlowe i gastronomiczne, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 20, a w soboty i niedziele od 10 do 21.

Prezenty już są

Uzupełnieniem jarmarcznych domków jest „mostek życzeń”, tradycyjna świąteczna piramida oraz „krzywe” domki dla najmłodszych. Nie zabraknie oczywiście innych świątecznych atrakcji.

14 grudnia (sobota) w programie Śląskie kolędowanie. Wystąpią artyści znani ze Śląskiej Listy Szlagierów TVS Jacka Kieroka i Mirka Szołtyska, będzie też malowanie twarzy najmłodszym. W godz. 15 – 18 będzie kursowała kolejka turystyczna. 21 grudnia (sobota) miasto zaprasza rybniczan od 17 – do 17.30 na Wigilijka z świątecznymi melodiami, nastąpi też przekazanie Ognia Betlejemskiego przez Harcerzy Hufca Ziemi Rybnickiej i wspólne życzenia z prezydenta Piotrem Kuczerą. O 17.30 rozpocznie się koncert zespołu Kawa z Mlekiem, o 18.15 koncert MeloMany, a o 19.30 akustyczny koncert zespołu LemON.

Dodatkowo odbędzie się szereg imprez towarzyszących organizowanych przez instytucje kultury oraz cykl warsztatów w punkcie Halo!Rybnik, wzorem roku ubiegłego. Tego dnia na rynku w godzinach od 17 do 20 będzie można skorzystać bezpłatnie z warsztatów tworzenia ozdób świątecznych.

Ugotują świąteczną potrawę w kotle

Na rynku w Raciborzu są już pierwsze kramy handlowców ze Stowarzyszenia Kupiec Śląski, którzy oferują swoje produkty. Plac stroi się świątecznie. Na Jarmark Bożonarodzeniowy z ofertą rękodzieła i lokalnych wyrobów, a także bogatą ofertą bezpłatnych atrakcji dla dzieci miasto zaprasza od 5 - 8 grudnia. Pierwszego dnia ruszy świąteczny kiermasz rękodzieła i wyrobów regionalnych. Będziecie mogli kupić biżuterię, ręcznie robione zabawki, ozdoby choinkowe, szkatułki, rzeźbione aniołki oraz smakowite wyroby regionalne - ciasteczka, pierniki, miody i oscypki!
8 grudnia prezydent Dariusz Polowy zaprasza na wielkie gotowanie świątecznej potrawy. Raciborzanie będą pichcić od samego rana. Wydawanie trzech tysięcy porcji ciepłego, świątecznego dania rozpocznie się o godz. 15.

Zapach piernika i cynamonu

Dźwięki dzwoneczków, kolorowe światełka, unoszące się zapachy piernika i cynamonu - trudno już wyobrazić sobie okres przedświąteczny bez jarmarku przed kinem Centrum w Jastrzębiu-Zdroju. Przede wszystkim będzie można zostawić tu trochę gotówki, robiąc świąteczne zakupy. - Na jarmarku kupimy rękodzieło, bożonarodzeniowe ozdoby, regionalne wyroby piekarnicze i mięsne. Rzemieślnicy zaoferują upominki, prezenty, których nie znajdziemy w sklepach sieciowych – zachęca Marek Krawczyk, współorganizator jarmarku, które potrwa od 13 do 15 grudnia.

Jastrzębianie zrobią tu zakupy w 25 drewnianych domkach oraz smacznie zjedzą w rozstawionych na placu food-truckach. Pojawią się też indywidualne kramy. Stoiska będą czynne 13 i 14 grudnia w godz. od 10 do 19, a w niedzielę od 10 do 18.
14 grudnia od godz. 12 do 14 miasto zaprasza na świąteczne gotowanie z Michałem Bałazym. W godz. 15 – 17 w będzie można wziąć udział w warsztatach świątecznych organizacji pozarządowych, o godz. 16 nastąpi wręczenie nagród w konkursach na kalendarz adwentowy i najładniejszą ozdobę choinkową.

15 grudnia o godz. 14 jastrzębianie spotkają się na Miejskiej Wigilii. O 14 zaplanowano koncert Orkiestry Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego Zofiówka, a od 15 do 18 koncert zespołu Bożena Mielnik Band.

Potrawy świata

Zgodnie z tradycją ostatnich lat Żory zapraszają na Jarmark Świąteczny, który już po raz czwarty zagości na rynku. Zachęca mieszkańców, aby wybrali się na przedświąteczny spacer i spędzili go wraz z rodziną i przyjaciółmi w wyjątkowym klimacie starówki.

W przedświątecznym tygodniu, od 16 do 22 grudnia będzie można zakupić oryginalne prezenty, artykuły dekoracyjne, a także słodycze i ozdoby świąteczne. Najmłodszych żorzan na pewno zachwyci żywa zagroda ze zwierzętami, a wszystkich głodnych ugości firma Food & Event. Od 20 do 22 grudnia bowiem na głównym placu miasta odbędzie się Świąteczny Zlot Food Trucków. To wyjątkowa okazja do skosztowanie potraw z czterech stron świata.

Z pewnością oferta ciepłych posiłków i aromatycznych napojów sprawi, że mieszkańcom zimno nie będzie straszne i chętnie pozostaną na rynku dłużej.

Nie zabraknie również artystycznej oprawy i ciekawych wydarzeń, które przygotował Miejski Ośrodek Kultury wraz z Urzędem Miasta Żory. Magistrat zaprasza szczególnie gorąco 19 grudnia, w godz. 16-18.30 na Wielka Wigilia na Rynku. W programie koncert kapeli Janicek i wręczanie mieszkańcom Betlejemskiego Światła Pokoju.
W świątecznych zakupach z pewności pomoże bogata oferta kramów i dobra muzyka, co ściągnie na rynek tłumy żorzan i gości.

Skosztuj moczki i makówki

Pełen atrakcji i świątecznych inspiracji Wodzisławski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 16 do 23 grudnia na rynku. W programie m.in. wspólne śpiewanie kolęd, wigilia z mieszkańcami, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, ognisko góralskie. Na stosikach będzie można zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby, rękodzieło i przysmaki - skosztować grzańca czy oscypka. W dniach 19-22 grudnia najmłodsi skorzystają z bezpłatnej kolejki.

Niezwykle ciekawie zapowiada się 21 grudnia (sobota), w godz. 15 - 18 Festiwal Moczki i Makówki, wystąpi zespół "Kobiety na walizkach". W niedzielę natomiast o godz. 18.30 rozpocznie się wspólna wigilia z mieszkańcami na rynku, wystąpi Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa.

Rydułtowski Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się od 6 do 8 grudnia po raz trzeci, na rynku. Staną tam świątecznie udekorowane i rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków i niebanalnych pomysłów na prezenty. W ofercie rzemieślników i kupców znajdą się: aniołki, zabawki, bawełniane szmacianki, przytulanki, filcowe skrzaty, okazjonalne kartki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię ze stali chirurgicznej, torby ręcznie malowane, mydełka. Będzie moczka, kołacz, barszcz z uszkami, strucle, serniki, ciasteczka, grzane wino, pieczone ziemniaki, pajdy ze smalcem, swojskie wędliny, góralskie serki!

Kramy w Starym Opactwie

Miasto i gmina Kuźnia Raciborska zaprasza na Jarmark Adwentowym do Starego Opactwa w Rudach. Pierwsze spotkania już się odbyło w niedzielę. Kolejne zostaną zorganizowane: 1 grudnia (I niedziela adwentu), 8 grudnia (II niedziela adwentu), 15 grudnia (III niedziela adwentu), 22 grudnia (IV niedziela adwentu). Zawsze w godz. 10 – 17.
Na straganach można nabyć: wyroby rękodzieła artystycznego, świąteczne upominki i stroiki , ozdoby choinkowe. Jest też gorąca herbata i grzaniec.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.