Podpisanie porozumienia w Wojkowicach, od lewej: Tomasz Bednarek, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach; Tomasz Szczerba Burmistrz Miasta Wojkowice; Roman Kusz, Członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Katowicach  / materiały prasowe
Podpisanie porozumienia w Wojkowicach, od lewej: Tomasz Bednarek, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach; Tomasz Szczerba Burmistrz Miasta Wojkowice; Roman Kusz, Członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Katowicach / materiały prasowe

Już 30 gmin uczestniczy w realizowanym od lipca 2019 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programie Czyste Powietrze. W ostatnich dniach umowy podpisały Wojkowice i Pawonków.

Wojkowice w powiecie będzińskim i Pawonków w powiecie lublinieckim to dwie kolejne gminy województwa śląskiego, które przystąpiły do realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu Czyste Powietrze. Porozumienia w tej sprawie od lipca 2019 roku sygnowało już 30 gmin województwa śląskiego.

- To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, którzy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Dzięki zawartemu z Funduszem porozumieniu, to w gminach mogą być przyjmowane wnioski o dofinansowanie, a odpowiednio przeszkoleni pracownicy na miejscu je wstępnie weryfikują i czuwają nad ich prawidłowym wypełnieniem. To bardzo usprawnia i przyspiesza proces wdrażania programu – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Do tej pory wnioski były przyjmowane tylko w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz dwóch biurach Funduszu – w Bielsku-Białej i Częstochowie. Od lipca 2019 roku do porozumienia w ramach współpracy z WFOŚiGW w Katowicach przy realizacji programu Czyste Powietrze w województwie śląskim przystąpiło już łącznie 30 gmin. Pierwszą była gmina Lipie w powiecie kłobuckim. Poza tym, wnioski można już składać bezpośrednio w urzędach miast i gmin takich jak: Bobrowniki, Czernichów, Gaszowice, Jaworzno, Kalety, Koszarawa, Kozy, Kuźnia Raciborska, Łaziska Górne, Łodygowice, Miedźno, Mysłowice, Ogrodzieniec, Pawonków, Pietrowice Wielkie, Popów, Przystajń, Pyskowice, Racibórz, Skoczów, Suszec, Szczekociny, Tworóg, Wilamowice, Wojkowice, Wręczyca Wielka, Wyry, Zawiercie, Żory.

W województwie śląskim złożono do tej pory niemal 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie. WFOŚiGW w Katowicach udzielił już łącznie 140 mln zł dotacji i 16 mln zł pożyczek. Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu 2018 roku i został zaplanowany na 10 lat. Budżet programu to ponad 100 miliardów złotych, które pochodzą m.in. Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu beneficjenci mogą otrzymać dotacje i pożyczki na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe i termomodernizację domów jednorodzinnych.

 

 

1

Komentarze

  • Kuba Katstrofa smieciowa nadchodzi... 29 stycznia 2020 14:02Czas aby Rady Miast i gmin ,zajęła się właściwie śmieciami które wykładniczo przyrastają ale efektywnie wyrzucane do lasów. Kaida Spółdzielnia czy Komunalniaki budują sobie obecnie wiaty zamykane na klucz marnując na nie pieniądze a nie tędy droga .Wystarczy aby to Miasto przejęło ten obowiązek i wprowadziło dla mieszkańców "pogłówne" za wywóz śmieci odciążając od tego obowiązku Spółdzielnie i wówczas Każdy niech wyrzuca na który śmietnik chce-byle nie do lasów. Obecny stan/kierunek tych rozwiązań prowadzi do absurdów co juz niedługo doprowadzi do katastrofy ekologicznej w mieście/ach.

Dodaj komentarz